Iran otwiera meczety w regionach, gdzie jest mniejsze ryzyko zakażeń

Iran rozluźnia zakazy związane w pandemią koronawirusa. Meczety, zamknięte od początku marca, będą od poniedziałku otwarte w 30 procentach regionów, gdzie jest małe ryzyko zachorowań – ogłosił w niedzialę prezydent Hasan Rowhani.

„Zdecydowaliśmy się otworzyć od jutra meczety w 132 regionach, gdzie istnieje małe ryzyko zachorowań (na Covid-19) i rozpocząć w piątek modły w warunkach poszanowania wymagań sanitarnych” – oświadczył Rowhani podczas transmitowanego w państwowej telewizji zebrania Krajowego Komitetu ds. Walki z Pandemią.

„Stosowanie się do dystansu społecznego jest o wiele ważniejsze niż udział w zbiorowych modłach” – podkreślił.

W Iranie region stanowi część prowincji. W kraju są 434 regiony w 31 prowincjach. Prezydent nie sprecyzował, w których regionach będą od poniedziałku czynne meczety i ile ich będzie.

Iran został podzielony umownie na regiony białe, żółte i czerwone w zależności od liczby infekcji i zgonów.

Wiadomo, że nowe zasady o otwarciu meczetów nie będą dotyczyć stolicy kraju Teheranu, a także Meszhedu i Kom, dwóch głównych świętych miejsc dla szyitów, z uwagi na dużą liczbę zachorowań na Covid-19.

Prezydent ogłosił, że oficjalne dane wskazują na spowolnienie wskaźnika zgonów z powodu koronawirusa i rozprzestrzeniania się choroby od początku kwietnia.

Według statystyk ministerstwa zdrowia w ciągu doby od soboty do niedzieli w Iranie zanotowano 47 zgonów. Jest to najniższy wskaźnik w kraju od 55 dni. Do tej pory śmierć z powodu zakażenia koronawirusem poniosły 6 103 osoby, czyli najwięcej w krajach Bliskiego Wschodu.

W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zachorowało 976 osób; łącznie w kraju potwierdzono 97 424 przypadki zakażenia.

Od 11 kwietnia w Iranie władze zezwoliły na stopniowe otwarcie sklepów i zniosły ograniczenia w poruszaniu się w kraju.

Szkoły, uniwersytety, stadiony i inne miejsca zgromadzeń pozostaną w dalszym ciągu w całym Iranie zamknięte.

Według prezydenta władze rozważają otwarcie szkół w tzw. białych regionach od 16 maja, czyli na miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk