Defilada zaplanowana? To MUSI się odbyć!

Paweł Skutecki3 maja, 20204 min

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w niedzielę, że mimo epidemii władze kraju nie mogą odwołać zaplanowanej na 9 maja defilady wojskowej z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Dzisiaj – 3 maja – Białorusini korzystali z pięknej pogody nie tylko w Mińsku, gdzie było 19 stopni powyżej zera, ale I w innych miastach. (EPA/TATYANA ZENKOVICH)

„Nie możemy odwołać defilady. Po prostu nie możemy. Długo się nad tym zastanawiałem” – oświadczył Łukaszenka podczas narady, poświęconej organizacji obchodów 9 maja oraz sytuacji epidemicznej w kraju.

„To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa. Ci ludzie (w czasie wojny- PAP) umierali, być może także od wirusów, i z powodu innych chorób. Umierali za nas, jak patetycznie by to brzmiało” – tłumaczył.

Według Łukaszenki za jakiś czas ktoś może ocenić, że białoruskie władze zrezygnowały z organizacji defilady, ponieważ „wystraszyły się”.

Wcześniej na Białorusi pojawiły się apele, m.in. petycja w internecie, o odwołanie parady ze względu na epidemię koronawirusa. Na Białorusi zachorowało już ponad 16,7 tys. osób, zmarło – według danych oficjalnych – 99 osób.

Łukaszenka oświadczył, że „nikogo nie należy ciągnąć na to wydarzenie”. „Nie chcą ludzie, boją się, martwią się o zdrowie, zrozumiemy to” – mówił. Podkreślił przy tym, że przeprowadzenia defilady chcą „tysiące ludzi”.

Prezydent Białorusi powtórzył również swoje wcześniejsze deklaracje, że Mińsk zamierza „reagować na te wydarzenia, które Blok Północnoatlantycki zaplanował u białoruskich granic”. Chodzi o manewry NATO Defender Europe 2020.

„My skorygowaliśmy je trochę, gdy zapowiedziano, że NATO nie planuje działań na dużą skalę” – dodał.

Z powodu epidemii koronawirusa Paradę Zwycięstwa w Rosji przeniesiono na późniejszy termin.

W Rosji i na Białorusi 9 maja jest obchodzony jako data zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Tak określany jest etap II wojny światowej w latach 1941-1945 (od ataku Niemiec hitlerowskich na ZSRR).

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk