Ruszyła IV edycja Polish Heritage Days – w wersji online

W Wielkiej Brytanii zainaugurowano w sobotę IV edycję Polish Heritage Days, których celem jest promowanie polskiej kultury, dziedzictwa i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju. Z powodu epidemii tegoroczna edycja odbywa się tylko w internecie.

Polish Heritage Days
(GOV.PL)

„To jest niezwykła możliwość zaprezentowania naszej kultury, języka, historii oraz współczesnej Polski naszym brytyjskim przyjaciołom, a także naszym dzieciom i młodzieży, pokazania, że Polska to ważna rzecz, jak pisał Stanisław Wyspiański, pokazania, że wiedza o Polsce pomaga w dzisiejszym świecie” – powiedział inaugurując PHD – za pośrednictwem mediów społecznościowych – ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Podkreślił on, że przez trwającą epidemię koronawirusa oraz wprowadzone z tego powodu ograniczenia tegoroczna edycja ma odmienny charakter od poprzednich, ale tym bardziej podziękował tym wszystkim organizacjom polonijnym, które mimo przeciwności zaangażowały się w przedsięwzięcia w ramach PHD.

„Nie możemy spotykać się na festynach, nie możemy celebrować polskiego dziedzictwa, polsko-brytyjskiej przyjaźni w centrach miast czy podczas licznych spektakli czy koncertów, ale możemy spowodować, że szczególnie 2 i 3 maja cały internet w Wielkiej Brytanii będzie biało-czerwony. Możemy spowodować, że polska flaga, polskie tradycje, polska kultura będą obecne online” – mówił ambasador Rzegocki.

Podkreślił, że nie byłoby Polish Heritage Days bez zaangażowania Polonii i dziesiątków polskich organizacji, a Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii sami są ambasadorami Polski, bo to oni w codziennych kontaktach z Brytyjczykami promują wiedzę o Polsce czy zapraszają do odwiedzenia Polski, a dzięki nim w Wielkiej Brytanii jest coraz większe zainteresowanie Polską.

W trakcie inauguracji rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Moja Polska”, do którego zgłoszono 130 prac.

Jak wcześniej informowała ambasada, swoje inicjatywy do IV edycji Polish Heritage Days zgłosiło blisko 30 organizacji polskich w Wielkiej Brytanii. W ramach tegorocznej edycji w mediach społecznościowych odbędą m.in. takie wydarzenia jak pokaz sztuki „Intruz” Remiego Rachuby, koncert muzyki chopinowskiej w wykonaniu zdobywcy międzynarodowych nagród Artura Haftmana, opowieść o historii dywizjonu 307 czy konkursy związane z motywem przewodnim tegorocznego PHD – 80. rocznicą bitwy o Wielką Brytanię.

Ambasada zachęca, by na jej profilu na Facebooku oraz na profilu PHD dzielić się na wydarzeniami organizowanymi w ramach tegorocznej edycji, używając hasztagów #PLHeritageDays i #PolesinUK.

Polish Heritage Days – Dni Polskiego Dziedzictwa – to inicjatywa mająca na celu świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii. Oficjalnym znakiem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię.

Zeszłoroczna edycja akcji dotarła do 73 miejscowości w Wielkiej Brytanii, w których łącznie odbyło się ponad 130 wydarzeń poświęconych polskiej kulturze, nauce, tradycjom i sportowi, w których wzięło udział ponad 80 tys. uczestników.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk