Zagranica[DUŻO ZDJĘĆ!] Niemiecka lewica przejęła inicjatywę w walce z zakazami

Paweł Skutecki Paweł Skutecki2 maja, 20203 min

Z powodu pandemii koronawirusa niemieckie związki zawodowe nie organizowały w piątek tradycyjnych marszów z okazji Święta Pracy. Wieczorem kilka tysięcy osób wzięło udział w nielegalnym zgromadzeniu, zorganizowanym przez grupy skrajnie lewicowe.

Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych (DGB) pierwszy raz od ponad 70 lat nie zorganizowało w Berlinie tradycyjnego przemarszu z okazji Święta Pracy. Z powodu pandemii koronawirusa DGB zdecydowało się na internetową transmisję przemówień, dyskusji i programu kulturalnego.Pomimo to, z okazji 1 Maja w stolicy Niemiec doszło do szeregu nielegalnych zgromadzeń, organizowanych przez grupy skrajnie lewicowe i komunistyczne. W piątek wieczorem zgodnie z zapowiedziami w sieciach społecznościowych na ulicach Kreuzberga, dzielnicy w zachodniej części Berlina, zgromadziło się kilka tysięcy osób – podała berlińska stacja „RBB”.

Uczestnicy bez zezwolenia i nie utrzymując odpowiedniego odstępu 1,5 m wymaganego z powodu pandemii Covid-19, manifestowali m.in. niechęć wobec kapitalizmu oraz wyrażali solidarność z uchodźcami, którzy przebywają w obozach na greckich wyspach.

Służby porządkowe musiały stale interweniować, aby rozproszyć nielegalnie gromadzący się tłum. Doszło do zatrzymań osób, które rzucały butelkami i kamieniami. Późnym wieczorem berlińska policja poinformowała na Twitterze o rannych funkcjonariuszach.

Wcześniej, w piątkowe popołudnie, policja musiała interweniować również w centrum miasta, gdzie ok. 300 osób próbowało przeprowadzić demonstrację przeciwko rządowym obostrzeniom, wprowadzonym na czas pandemii koronawirusa. Służby zablokowały dostęp do pl. Róży Luksemburg, miejsca, gdzie zapowiadano protest.

W trakcie dnia porządku na ulicach Berlina pilnowało 5 tys. funkcjonariuszy policji.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP), fot. PAP/EPA

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

fifteen + fourteen =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl