Bułgarzy od dzisiaj bez maseczek!

Paweł Skutecki1 maja, 202013 min

Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew zniósł w piątek obowiązek noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach. Trzeba będzie je nosić wyłącznie w pomieszczeniach. Maski będą też obowiązkowe dla wszystkich pracowników medycznych.

(pixabay)

Szkoły i przedszkola na razie nie zostaną otwarte. W przychodniach zostaną wznowione profilaktyczne badania dzieci i młodzieży do 18 lat, a następnie dorosłych.

Od niedzieli mieszkańcy bułgarskiej stolicy będą mogli odwiedzać oddaloną o kilka kilometrów górę Witosza, która była zamknięta dla spacerowiczów przez półtora miesiąca – poinformowała w piątek mer Sofii Jordanka Fandykowa. Parki narodowe w całym kraju zostały otwarte.

Bułgarski Związek Lekarski wezwał w piątek do stopniowego powrotu do normalnego rytmu pracy i życia. Lekarze wyrazili zaniepokojenie, że rzucenie całych sił na walkę w koronawirusem spowodowało pogorszenie się stanu osób z innymi poważnymi chorobami.

Związek podkreśla również, że pogorszenie się sytuacji gospodarczej powoduje nasilenie stanu niepokoju wśród ludzi, rodzi poczucie braku perspektyw. Taki jest wniosek m.in. psychiatrów pełniących dyżury w otwartej linii telefonicznej Akademii Wojskowo-Medycznej.

Obawy związane z epidemią koronawirusa zostały spotęgowane w piątek przez silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,5, do którego doszło w okolicach Płowdiwu. Wstrząs odczuli mieszkańcy w środkowej i południowej części kraju, także w stolicy. Według szefa straży pożarnej ofiar i szkód materialnych nie ma, lecz ludzie przeżyli silny stres.

Według Krajowego Sztabu Operacyjnego w piątek w kraju odnotowano łącznie 1541 wypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 66 osób. Od początku epidemii w 7-milionowej Bułgarii wykonano łącznie 46 510 testów.

Ewgenia Manołowa (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Olga

    1 maja, 2020 at 4:57 pm

    A u nas niestety każą dalej nosić maski mimo że szkodzą bardziej niż pomagaja bo większość ludzi nie potrafi ich używać i noszą jednorazowe maseczki długo by nie kupować nowych i nie dostać mandatu a niestety takie kilkudniowe maswczki są siedliskiem bakterii i wirusów które człowiek wdycha i nie jest w stanie odpowiednio wymienić tlenu w płucach które niestety bardzo cierpia szkoda szczególnie dzieci i osób starszych 🙁

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk