Posłowie pracują nad projektem nowelizacji Prawa energetycznego, a nie – jak wcześniej planowano – nad projektami uzupełniającymi pakiet tzw. tarczy antykryzysowej. Zmiana w porządku obrad wynika z problemów z siecią i niemożliwością przeprowadzenia głosowania.
Witek poinformowała o uzupełnieniu porządku obrad o pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ponad 20 ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. „Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na zastosowanie art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął” – powiedziała Witek, ale poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgłosił sprzeciw.
Zdaniem Brauna powoływanie się na „niedoskonałości jednej z sieci telefonicznych” to farsa. „Wypuśćcie naród z kwarantanny, zacznijcie od Sejmu RP. Skończcie z reglamentacją dostępu do tej sali” – mówił.
Witek prosiła o wycofanie wniosku, ponieważ jego głosowanie – zgodnie z ustaleniami Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów – będzie możliwe dopiero w bloku głosowań. Mimo to, Braun podtrzymał swój sprzeciw.
Marszałek Sejmu zarządziła głosowanie w celu stwierdzenia kworum – okazało się, że z powodu problemów z siecią w posiedzeniu uczestniczy 342 posłów. W związku z tym, Witek ponownie zwołała Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.
Później z wnioskami formalnymi o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów wystąpili jeszcze szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wiceszef klubu PSL-Kukiz15 Jacek Protasiewicz. Gawkowski domagał się także wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego informacji premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie „przygotowań do wyborów prezydenckich”. „Prawda jest taka, że posłowie PiS w telewizji chętnie mówią o wyborach, a na sali sejmowej o tym nie chcą dyskutować. Czego się boicie? Tego, że OBWE mówi, że wybory będą niedemokratyczne, czy decyzji, którą ogłosił przewodniczący PKW, mówiąc że wybory nie będą wolne? – pytał szef klubu Lewicy.
Zarzucił też rządzącym, że „drukują karty wyborcze, jak w +Piłkarskim pokerze+”, a „sprawy dotyczące wyborów prokurator umarza w ekspresowym tempie”.
Protasiewicz, oprócz ogłoszenia przerwy, zaapelował również o to, by Sejm podjął prace nad projektem uchwały autorstwa jego klubu, która zobowiązałaby rząd do wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej, co – zgodnie z konstytucją – pozwoliłoby przesunąć o kilka miesięcy termin wyborów.
Głos zabrał też poseł KO Michał Szczerba, który chciał, by posłowie zajęli się projektem, którzy przewiduje raz w tygodniu testy na koronawirusa dla pracowników i mieszkańców placówek opieki stałej, takich jak DPS-y, zakłady opiekuńczo-lecznicze czy hospicja.
Marszałek poinformowała, że w związku z problemami technicznymi złożone wnioski formalne „skomentuje” później, następnie zarządziła przejście do pracy nad projektem nowelizacji Prawa energetycznego.(PAP)