Kotłuje się w sprawie 5G! Postępowanie aukcyjne będzie powtórzone!

Paweł Skutecki28 kwietnia, 20206 min

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu przepisów pozwalających na unieważnienie obecnego postępowania aukcyjnego na częstotliwości przeznaczone na potrzeby technologii 5G – poinformował resort cyfryzacji we wtorkowym komunikacie. Decyzję tę uzasadnia się wątpliwościami formalnymi po zawieszeniu aukcji przez UKE w związku z epidemią koronawirusa.

Chodzi o ustawę zmieniającą nieco tryb wyłaniania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który będzie miał teraz dużo większą samodzielność, ale i większą faktyczną władzę niż dotychczas. W kontekście technologii 5G, czytamy w komunikacie, że: „w projekcie decyzji rezerwacyjnej Prezes UKE obligatoryjnie określi wymogi w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnej. Wcześniej zobowiązany będzie do przekazania ich do zaopiniowania przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa”.

Kilka dni temu ulicami Berlina przeszła manifestacja, podczas której protestowano również przeciwko technologii 5G. (PAP/EPA)

Sieć piątej generacji budzi z jednej strony ogromne obawy o bezpieczeństwo, ale wśród globalnych potęg sektora telekomunikacyjnego to dzisiaj najbardziej łakomy kąsek. Dzisiejsza decyzja rządu stanowi poważną zmianę w zasadach gry, która toczy się nad naszymi głowami już od wielu miesięcy.

„W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę wątpliwości prawne powstałe po ogłoszeniu przez Prezesa UKE informacji o zawieszeniu aukcji, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu przepisów pozwalających na unieważnienie obecnego postępowania aukcyjnego na częstotliwości przeznaczone na potrzeby technologii 5G. Ogłoszenie zawieszenia aukcji przez Prezesa UKE nastąpiło 16 kwietnia 2020 r. – z datą obowiązywania od 31 marca br. – mimo, że we wskazanym okresie były udzielane odpowiedzi na pytania, a nawet została złożona wstępna oferta, podważa jej status prawny. Jednocześnie zawieszenie przez postępowania na czas epidemii z założeniem, że terminy będą biegły dalej po zakończeniu stanu epidemii, jest niezgodne z dokumentacją aukcyjną, która przewiduje datę dzienną na składanie ofert i nie daje Prezesowi UKE możliwości zmiany jej treści. Doprowadziło to do wprowadzenia w aukcji wątpliwości formalnych, które mogą podważyć cały proces w postępowaniu sądowym, przez co jego uczestnicy nie będą mieli pewności inwestycyjnej dotyczącej przedsięwzięć wartych miliardy złotych” – czytamy w komunikacie.

Jednakże stanowisko rządu dotyczące celowości wprowadzenia w Polsce technologii 5G nie uległo zmianie. „Przy wdrożeniu nowego standardu i dystrybucji częstotliwości należy dołożyć wszelkiej możliwej staranności, aby zapewnić maksymalnie pewną i stabilną sytuację inwestycyjną podmiotom nabywającym częstotliwości. Szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej, nie może być żadnych wątpliwości, które pozwoliłyby niezadowolonym z rozstrzygnięcia operatorom skutecznie podważać decyzje rezerwacyjne. Intencją rządu jest jak najszybsze wprowadzenie do Polski komercyjnie funkcjonującej sieci piątej generacji (5G) i dotrzymanie terminów określonych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Dlatego mając na uwadze możliwe konsekwencje, a także wspomniane wyżej kwestie związane z bezpieczeństwem, podjęto decyzję o konieczności powtórzenia całego postępowania” – wyjaśnia komunikat.

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk