W prawie całym kraju najwyższe zagrożenie pożarowe

Karol Kwiatkowski27 kwietnia, 20203 min

Prawie wszystkie lasy na obszarze Polski objęte są w poniedziałek trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego – wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Na dwóch obszarach – na Pomorzu i Mazurach – utrzymuje się średni poziom zagrożenia.

Z mapy wynika, że niższy stopień zagrożenia jest jedynie w lasach na wybrzeżu nadmorskim pomiędzy Lęborkiem a Darłowem oraz na Mazurach w okolicach Olecka.

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że duże zagrożenie pożarowe w lasach, spowodowane suszą i utrzymujące się od wielu tygodni, sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc.

IBL przekazał ponadto, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zgodnie z przepisami będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów. Zaapelował również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

W piątek Lasy Państwowe Poinformowały, że Nadleśnictwo Świeradów (Dolnośląskie) w części zarządzanego terenu – jako pierwsze z nadleśnictw w kraju – wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Ma to związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk