Ks. prof. Henryk Witczyk: Pismo Święte to kod kulturowy Europy

Karol Kwiatkowski25 kwietnia, 20205 min

Pismo Święte to kod kulturowy Europy, bez którego trudno zrozumieć sztukę, prawo czy filozofię, stąd tak ważna jest znajomość Biblii – powiedział PAP przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. W niedzielę 26 kwietnia w Kościele w Polsce rozpoczyna się XII Tydzień Biblijny.

Zainauguruje go Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego przeżywane pod hasłem „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia”. „Jest to zachęta nie tylko dla wierzących, ale dla wszystkich ludzi do sięgnięcia po Biblię. Zależy nam, żeby człowiek dobrej woli, który nie ma łaski wiary, zobaczył, że te prastare teksty dają światło i siłę do życia” – powiedział ks. prof. Witczyk.

Podkreślił, że wiele fragmentów z Biblii może być pomocą dla ludzi w przeżywaniu codzienności. „Jak napisał papież Benedykt XVI +Pismo Święte to jest kod kulturowy Europy+. Kod, a więc podstawowy alfabet podstawowych pojęć, nie mówiąc o tym, że Pismo Święte inspiruje cały szereg prawd i pojęć, którymi posługujemy się w języku świeckim, poczynając od koncepcji godności osoby ludzkiej, odpowiedzialności, nie mówiąc już o wolności” – powiedział prezes Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Ks. prof. Witczyk zwrócił uwagę, że powszechna dziś koncepcja sprawiedliwości, czyli wypełniania określonych praw, pochodzi z Pisma Świętego. „Prawa te zawarte są w Biblii i zostały podane przez Stwórcę, zaakceptowane na drodze przymierza i sprawdziły się w życiu kolejnych pokoleń, które – jak mówi słowo Tora (pierwsza części Biblii) są światłem, wyznaczają kierunek życia” – powiedział duchowny.

W Niedzielę Biblijną zaproponowano duszpasterzom, aby tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego miało miejsce przed mszą św. albo na samym jej początku.

„Mam nadzieję, że mimo epidemii, duszpasterze włączą się w akcję, która będzie polegała na tym, że przed mszą św. zostanie odczytany jeden, dwa fragmenty Pisma Świętego z Ewangelii według św. Mateusza. Zależy nam na zwróceniu uwagi na wartość Słowa Bożego. Chcemy, aby ludzie sięgnęli po Biblię nie po to, aby zdobyć jakieś informacje na temat historii czy kultury, ale aby zawarte w Biblii słowo pomogło im skonfrontować się z życiem, z wyzwaniami, które niesie, takimi jak chociażby ogólnoświatowa epidemia, zmagania o pracę, czy szukanie jakieś harmonii, solidarności między narodami” – powiedział ks. prof. Witczyk.

Zwrócił uwagę, że przystępnym językiem napisana jest Księga Psalmów. „Pokazują prawdy ponadczasowe wynikające z doświadczeń życiowych” – zwrócił uwagę biblista.

Niedziela Biblijna otwiera w Kościele katolickim w Polsce 12. Tydzień Biblijny, który zakończy się 2 maja. Do parafii zostały rozesłane materiały zawierające m.in. pomoce do rozważań, wezwania do modlitwy wiernych oraz sigla biblijne i plakaty.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk