Premier Morawiecki wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej

Karol Kwiatkowski24 kwietnia, 20203 min

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro na pomoc w walce z kryzysem gospodarczym – podała KPRM.

(KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, w formie wideokonferencji, dotyczącym dalszych działań w związku z pandemią Covid-19.

Jak podano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, „szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro, które mają pomóc w walce z kryzysem gospodarczym”.

Poinformowano, że „unijni przywódcy zobowiązali Komisję Europejską do przygotowania propozycji utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma wspierać gospodarczo Unię Europejską po kryzysie wywołanym COVID-19”.

Poinformowano, że kierunkowa koncepcja Funduszu Odbudowy jest popierana przez Polskę. Premier Mateusz Morawiecki – jak podała KPRM – wskazywał, że potrzebna jest mobilizacja pieniędzy pożyczkowych z rynku na zasadach wskazanych przez Komisję Europejską w Planie Odbudowy. Zwrócił również uwagę, że „potrzebujemy nowych pieniędzy w budżecie UE, które zostaną przeznaczone na pomoc bezzwrotną”.

„Dodatkowo w polskim stanowisku podkreślono, że Fundusz powinien być otwarty dla wszystkich państw członkowskich. Jednocześnie Polska opowiada się za bardziej ambitnym kształtem samego budżetu wieloletniego UE, w szczególności polityki spójności, która poprzez swój inwestycyjny charakter może być jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu związanego z epidemią” – czytamy w komunikacie.

Przypomniano, że jest to już czwarte spotkanie unijnych liderów w takim formacie od 10 marca br. „Podsumowaniem wyników szczytu jest oświadczenie wydane przez Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela” – poinformowała kancelaria. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk