Najprawdopodobniej w czwartek spotkanie Kosiniaka-Kamysza i Kukiza z Gowinem

Karol Kwiatkowski22 kwietnia, 20205 min

Najprawdopodobniej w czwartek lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz spotka się z prezesem Porozumienia Jarosławem Gowinem – poinformowała PAP szefowa sztabu Kosiniaka-Kamysza Magdalena Sobkowiak. Dodała, że w spotkaniu weźmie też udział lider Kukiz15 Paweł Kukiz.

PAP/Radek Pietruszka

Sobkowiak przekazała PAP, że spotkanie lidera PSL z prezesem Porozumienia odbędzie się „najprawdopodobniej w czwartek”. Dodała, że ze strony Koalicji Polskiej w spotkaniu oprócz Kosiniaka-Kamysza, weźmie też udział lider Kukiz15 Paweł Kukiz. Sobkowiak zaznaczyła, że szczegóły, co do godziny i miejsca spotkania, nie są jeszcze ustalone.

Lider PSL pytany na wtorkowej konferencji prasowej o to spotkanie, również powiedział, że raczej czwartkowy termin „wchodzi w grę”. Dopytywany z jaką propozycją pójdzie na to spotkanie, Kosiniak-Kamysz odparł, że szacunek dla tych, z którymi się spotyka, wymaga tego, że najpierw oni poznają jego propozycje, a później będzie o niej informował media.

W ocenie szefa PSL, „szukanie rozwiązania jak przenieść wybory jest zadaniem roztropnych polityków”. „Doceniam starania wszystkich – i po stronie Porozumienia Jarosława Gowina, i po stronie opozycji – szukania rozwiązania jak wyprowadzić Polskę z tej sytuacji, w którą wpędza nas partia rządząca, czyli zorganizowanie wyborów za wszelką cenę w terminie dogodnym dla Andrzeja Dudy, a nie w terminie bezpiecznym dla Polaków” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, „tym się różnimy od partii rządzącej, że my chcemy terminu bezpiecznego dla Polaków, a partia rządząca chce terminu dogodnego dla Andrzeja Dudy”. „I wokół tego szukania bezpiecznego terminu i możliwości rozwiązania pewnie będzie przebiegać to spotkanie” – powiedział szef PSL.

Gowin rozpoczął w poniedziałek cykl konsultacji z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat postulowanej przez Porozumienie zmiany konstytucji zakładającej, że obecna kadencja prezydenta trwałaby siedem lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu wybory prezydenckie miałyby się odbyć za dwa lata, a Andrzej Duda nie ubiegałby się o reelekcję. Na początku kwietnia Porozumienie złożyło projekt nowelizacji konstytucji w tej sprawie. Pod dokumentem podpisali się też posłowie PiS, m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek Gowin rozmawiał z liderem PO Borysem Budką; w rozmowie wzięli udział też m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Budka powiedział po spotkaniu, że ustalono na nim, że wybory prezydenckie powinna przeprowadzać PKW, a nie rząd, czy Poczta Polska, bo to warunek, aby były one przeprowadzone uczciwie i zgodnie z konstytucją. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk