GospodarkaRząd chce poluzować procedury akcyzowe dla węgla i LPG do celów grzewczych

Karol Kwiatkowski Karol Kwiatkowski20 kwietnia, 20203 min

Ministerstwo Finansów planuje poluzowanie procedur związanych ze zwolnieniem z akcyzy węgla oraz LPG, służących do ogrzewania gospodarstw domowych. Zgodnie z projektem zmiany rozporządzenia, w czasie epidemii nie potrzebna będzie część dokumentów.

(GREENPEACE POLSKA)

Opublikowany w poniedziałek i przesłany do uzgodnień międzyresortowych projekt przewiduje możliwość sprzedaży wyrobów węglowych nabywcy końcowemu, korzystającemu ze zwolnienia z akcyzy bez konieczności przedstawiania przewidzianych przepisami poświadczeń tego zwolnienia. Projekt precyzuje, że chodzi o jednorazową sprzedaż węgla w ilości między 200 a 3000 kg.

W sytuacji ograniczeń epidemicznych problematyczna stała się możliwość spełnienia niektórych warunków zwolnienia od akcyzy, szczególnie w zakresie pozyskania od finalnego nabywcy węglowego oświadczenia, że odebrane przez niego wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy – argumentuje MF.

W przypadku zwolnionego z akcyzy propanu-butanu (LPG) do celów grzewczych, projekt przewiduje zwolnienie z obowiązku przedstawiania tzw. zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-R) oraz potwierdzenia takiego zgłoszenia (AKC-PR). Jak przypomina się w ocenie skutków regulacji, w warunkach epidemii nie da się dochować przewidzianych prawem terminów przyjmowania zgłoszeń i zwalniania z akcyzy.

Zniesione czasowo obowiązki powinny zostać dopełnione w termie 3 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – precyzuje projekt. Zgodnie z nim, wprowadzane ułatwienia obowiązywałyby wstecznie, od 14 marca 2020 r.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

thirteen + 17 =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl