Szumowski: dopiero szczepionka zatrzyma koronawirusa. Za dwa lata

Paweł Skutecki15 kwietnia, 20203 min

Rekomendacja dotycząca wyborów prezydenckich zostanie przedstawiona pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego tygodnia; przekażę rekomendację opinii publicznej, zaraz po tym, jak przedstawię ją premierowi – powiedział w środę w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Przedstawię państwu ją (rekomendację) niezwłocznie po tym, jak przekażę ją panu premierowi” – powiedział Szumowski.

Wrocław, 15.04.2020. Koronawirus w Polsce. Pomnik Anonimowego Przechodnia ubrany w maseczkę. Celem akcji jest przypomnienie wrocławianom o koniecznoœści zasłaniania ust i nosa w związku z pandemią koronawirusa. (amb) PAP/Maciej Kulczyński

Jak dodał, niezwłocznie, to znaczy, jak przekaże ją premierowi, to tego samego dnia przedstawi ją opinii publicznej.

„Myślę, że jest to koniec tego tygodnia, początek przyszłego” – doprecyzował minister.

Wcześniej Szumowski mówił w mediach, że stan epidemii może być przez najbliższy rok i wybory korespondencyjne, to jedyna forma, jaką będzie można przez ten czas zastosować.

Inną informację przekazał Szumowski w TVP Info, gdzie powiedział, że Polska wciąż znajduje się na „etapie wzrastającym” epidemii koronawirusa. „Codziennie mamy więcej chorych i niestety taki etap będziemy mieli jeszcze jakiś czas, a potem będziemy na etapie – mam nadzieję – stabilnym, to znaczy będziemy mieli nowych chorych, ale będziemy mieli również tyle samo osób, które będzie zdrowiało i wtedy osiągniemy pewien stan plateau” – dodał.

Według niego zachorowania na koronawirusa skończą się wtedy, kiedy dostępna będzie szczepionka na SARS-coV-2. „Należy założyć, że to będzie za co najmniej półtora roku, jak nie dwa lata” – ocenił. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk