Grozi nam epidemia wirusów komputerowych?

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20203 min

Widoczna jest bezpośrednia korelacja między liczbą infekcji koronawirusem w danym kraju a nasileniem cyberataków – podaje we wtorek „Rzeczpospolita”.

(PIXABAY.COM)

Gazeta zauważa, że epidemia koronawirusa „najmocniej dotknęła USA oraz Włochy i to one są główną ofiarą hakerów”. „Jak wynika z danych SecDev Group, tylko w marcu dynamika zachorowań na Covid-19 w tych krajach sięgnęła 15–20 proc., a w tym czasie natężenie cyberzagrożeń wzrosło tam aż o 25–30 proc.” – poinformowano.

Według „Rz”, „problem dotyczy też naszego kraju”. Cytowany w artykule dyrektor firmy Check Point w Polsce Wojciech Głażewski wskazuje, że „główne zagrożenie dziś to m.in. Dridex, tzw. trojan atakujący użytkowników bankowości elektronicznej”. „Jest szczególnie aktywny nad Wisłą. Zainfekował blisko 17 proc. polskich firm i organizacji” – czytamy.

Jak podkreśla dziennik, „zagrożeń jest więcej”. „Z najnowszego raportu Instytutu Kościuszki (IK) oraz Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) wynika, że nastąpił znaczny wzrost liczby złośliwych ataków zawierających oprogramowanie ransomware (szyfrujące dane i domagające się okupu)” – podano.

„Cyberprzestępcy zalewają nimi szpitale, laboratoria medyczne, zakłady testowania szczepionek i dostawców usług krytycznych, wyłudzając informacje i zmuszając niektórych do zamknięcia” – alarmuje na łamach „Rz” Izabela Albrycht, prezes IK.

Jak dowiedziała się gazeta, IK oraz firmy zrzeszone w ZIPSEE „postulują, by rząd wdrożył tzw. bony na cyberbezpieczeństwo (dla samorządów na zakup usług lub rozwiązań z zakresu cybersecurity), dopuścił kwalifikowanie wydatków na bezpieczeństwo IT jako wydatków na innowacje (co wiązałoby się z odpisami CIT) oraz rozszerzył stosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk