Pożar w Czarnobylu. Ogień zbliża się do Czerwonego Lasu

Magdalena Targańska12 kwietnia, 20203 min

Od tygodnia trwa walka z pożarem lasu w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy – poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. 

Informacja o pożarze w strefie czarnobylskiej wpłynęła do służb w sobotę (4.04.2020) ok. południa. Tamtego dnia informowano o 20 ha lasu objętych pożarem. Z ogniem walczy ok. 140 strażaków. Wykorzystywane są dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8, z których zrzucono ponad 170 ton wody.Jak podaje napromieniowani.pl „w Czarnobylu trwa trudna walka o odgrodzenie zbliżającego się ognia od terenu Czerwonego Lasu oraz miasta Prypeć. Do zadania skierowano już nie tylko IMR zbudowany na bazie czołgu T-55, ale także trzy sztuki 40-tonowego pojazdu BAT-2. Ich zadaniem jest tworzenie w różnych miejscach szerokich pasów przeciwpożarowych, które zarosły przez lata zaniedbań. Ludzie pracują dzień i noc.”

Czerwony Las znajduje się w czarnobylskiej strefie zamkniętej, która otrzymała najwyższe dawki promieniowania w wyniku przejścia chmury radioaktywnego pyłu i dymu po katastrofie w Czarnobylu.

Początkowo ogień objął 25 ha lasu, teraz rozprzestrzenił się an 3500 ha.

Przypomnijmy, że do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

(napromieniowani.pl/PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk