FilmTVP rekonstrukcja – 836 pozycji do obejrzenia za darmo

Karol Kwiatkowski8 kwietnia, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W październiku 2019 roku Telewizja Polska S.A. zakończyła trwający trzy lata projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”. W ramach projektu zdigitalizowano 836 pozycji, a wśród nich kultowe polskie seriale, filmy fabularne, dokumentalne, animowane i sztuki Teatru Telewizji.

cyfrowa.tvp.pl

Jak czytamy na stronie TVP rekonstrukcja: Telewizja Polska zaangażowała do projektu najlepszych specjalistów, a dzięki środkom z grantu unijnego zakupiła najbardziej zaawansowany sprzęt i oprogramowanie. W pracach nad rekonstrukcją specjalistom TVP towarzyszyli wybitni operatorzy. Podjęto współpracę m.in. z Grzegorzem Kędzierskim („Noce i Dnie”), Tomaszem Madejskim („Lalka”) czy Piotrem Wojtowiczem („Ekstradycja”, „Polskie Drogi”). Wszystko po to, by zachować wartości artystyczne materiału audiowizualnego, z poszanowaniem zamysłu artystycznego jego twórców oraz nienaruszeniem integralności dzieła.

TVP zwraca uwagę, że unikatowe zasoby telewizyjne przechowywane dotąd w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji są teraz dostępne w wersji cyfrowej dla wszystkich. Są to m.in. „Boża Podszewka”, „Ekstradycja 1,2,3”, „Daleko od Szosy”, „Jan Serce”, „Kapitan Sowa na tropie”, ‘Tygrysy Europy” „Życie na Gorąco”, „Lalka”, „Noce i Dnie”, „40-latek”, “Zmiennicy”, “Pogranicze w Ogniu”, „Polskie Drogi”, „Nad Niemnem” i wiele, wiele innych. Część tytułów jest dostępna zarówno w oryginalnym kadrowaniu, jak i formacie 16:9.

TVP rekonstrukcja to: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji, 152 400 GB danych, 675 godzin danych, 13847 minut zrekonstruowanego materiału filmowego.

Wszystkie te arcydzieła polskiej polskiej kinematografii można obejrzeć za darmo tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden + 2 =