W październiku 2019 roku Telewizja Polska S.A. zakończyła trwający trzy lata projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”. W ramach projektu zdigitalizowano 836 pozycji, a wśród nich kultowe polskie seriale, filmy fabularne, dokumentalne, animowane i sztuki Teatru Telewizji.
Jak czytamy na stronie TVP rekonstrukcja: Telewizja Polska zaangażowała do projektu najlepszych specjalistów, a dzięki środkom z grantu unijnego zakupiła najbardziej zaawansowany sprzęt i oprogramowanie. W pracach nad rekonstrukcją specjalistom TVP towarzyszyli wybitni operatorzy. Podjęto współpracę m.in. z Grzegorzem Kędzierskim („Noce i Dnie”), Tomaszem Madejskim („Lalka”) czy Piotrem Wojtowiczem („Ekstradycja”, „Polskie Drogi”). Wszystko po to, by zachować wartości artystyczne materiału audiowizualnego, z poszanowaniem zamysłu artystycznego jego twórców oraz nienaruszeniem integralności dzieła.
TVP zwraca uwagę, że unikatowe zasoby telewizyjne przechowywane dotąd w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji są teraz dostępne w wersji cyfrowej dla wszystkich. Są to m.in. „Boża Podszewka”, „Ekstradycja 1,2,3”, „Daleko od Szosy”, „Jan Serce”, „Kapitan Sowa na tropie”, ‘Tygrysy Europy” „Życie na Gorąco”, „Lalka”, „Noce i Dnie”, „40-latek”, “Zmiennicy”, “Pogranicze w Ogniu”, „Polskie Drogi”, „Nad Niemnem” i wiele, wiele innych. Część tytułów jest dostępna zarówno w oryginalnym kadrowaniu, jak i formacie 16:9.
TVP rekonstrukcja to: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji, 152 400 GB danych, 675 godzin danych, 13847 minut zrekonstruowanego materiału filmowego.
Wszystkie te arcydzieła polskiej polskiej kinematografii można obejrzeć za darmo tutaj.