Trwają prace nad montażem wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru

Karol Kwiatkowski6 kwietnia, 20206 min

W siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku trwają prace nad montażem wystawy stałej. Otwarcie muzeum zaplanowano na 17 września 2021 r.

O kampanii społecznej, która ma na celu zwiększenie świadomości historycznej o wywózkach na Sybir rozpoczętej w internecie przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pisaliśmy w tym artykule.

sybir.bialystok.pl

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec ubiegłego roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej; powstał też nowy budynek.

W muzeum trwają prace przy montażu wystawy stałej. Jak powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński, prace są prowadzone zgodnie z planem i mają potrwać do końca roku. „Obecnie trwa pierwszy etap instalacji wystawy stałej” – dodał.

Wystawa będzie podzielona na dwie części: pierwsza będzie dotyczyła historii wywózek, druga będzie omawiała zsyłki. Ważnym elementem wystawy będzie wyjaśnienie zwiedzającym różnicy między słowami „Sybir” i „Syberia”. „Syberia to nazwa geograficzna, kraina, a Sybir to Syberia, Kazachstan, a także europejska część Rosji, czyli miejsca zsyłek” – wyjaśnił Śleszyński. Muzeum kilka dni temu rozpoczęło też w internecie kampanię, która ma uzmysłowić ludziom, czym był Sybir i deportacje.

Na wystawę stałą będzie się wchodziło przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. W pierwszej części, która będzie przybliżać historię wywózek, jak do nich dochodziło, w jakich okolicznościach. Będzie można też zapoznać się z relacjami ludzi, którzy byli wywiezieni na Sybir. Ich historie będą do odsłuchania w specjalnej przestrzeni zaaranżowanej w wagonie.

Śleszyński powiedział, że w tej części muzeum trwa montaż bruku, który będzie nawiązywał do przedwojennych brukowanych ulic Białegostoku. Dyrektor dodał, że Muzeum Pamięci Sybiru jest muzeum narracyjnym i ma opowiadać historię. „Narrację zaczynamy od okresu dwudziestolecia międzywojennego, czyli od okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch II wojny światowej” – dodał.

W tej części wystawy znajdzie się ściana symboliczna, ołtarzowa, na której prezentowane będą wyjątkowe eksponaty – pamiątki zabrane na Sybir i przywiezione z powrotem. Ich historie będzie można poznać w multimedialnym kiosku.

Druga część wystawy, w kontraście do ciemnych kolorów pierwszej, będzie biała. Kolor ten – jak wyjaśniał wcześniej Śleszyński – wszystkim kojarzy się Syberią. W tej części będzie można poznać historie XIX-wiecznych polskich badaczach tych terenów, a także poznać ciężkie życie w łagrze ludzi wywiezionych w latach 40. XX wieku.

Oddzielnym miejscem, które wcześniej pełniło funkcję schronu, będzie „Memoriał Katyński”. Na metalowych płytach utrwalone będą imiona i nazwiska osób, które zginęły w Katyniu. W tym miejscu znajdą się również eksponaty z Muzeum Katyńskiego.

W Muzeum Pamięci Sybiru będzie też miejsce na księgarnię, restaurację, wystawy czasowe i pokoje pracy. Muzeum jest finansowane ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł; ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk