Kultura przeniosła się do internetu

Karol Kwiatkowski4 kwietnia, 20206 min

W nieco wymuszony i przyspieszony sposób będzie się dokonywała zmiana sposobu odbioru kultury – powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej wicepremier prof. Piotr Gliński. Rozmowa pod tytułem „Kultura przeniosła się do internetu” została opublikowana w sobotnio – niedzielnym wydaniu GPC.

Wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego uważa, że instytucje i twórcy już mogą wpisać internet jako dodatkową, pełnoprawną formę prezentacji swojej twórczości, a z czasem pewnie będą mogli myśleć o jej monetyzacji.

„Nasz nowy program, zachęcający do rozszerzania pól działalności, może być takim właśnie wehikułem, inkubatorem, który pomoże w rozwoju tego rynku” – zapewnił w wicepremier.

Według szefa resortu kultury ludzie kultury na ogół stanęli na wysokości zadania w obliczu sytuacji związanej ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.

„Po pierwszych, niekiedy przerysowanych reakcjach przyszły refleksja i zrozumienie. Wiele autorytetów tego środowiska uznało, że wobec sytuacji, z którą się mierzymy, osobiste niedogodności mogą zejść na dalszy plan” – powiedział Gliński w wywiadzie.

Podkreślił, że wielu artystów, celebrytów, twórców stało się samoistnymi ambasadorami akcji Zostań w Domu, zachęcając do zachowania dystansu społecznego i dając przykład tego, że nawet w takich warunkach można realizować swoją twórczą aktywność, potrzebę kontaktu z publicznością.

„Domowe koncerty, czytania książek dla dorosłych i dzieci czy sztuk teatralnych w internecie – to tylko najbardziej powszechne i dobre przykłady, że w trudnych sytuacjach na ludzi kultury można liczyć” – ocenił profesor.

Według niego w tej trudnej sytuacji okazało się – paradoksalnie – jak ważną sferę w naszym życiu zagospodarowuje kultura, a internet sprawia, że mamy na wyciągniecie ręki, na kliknięcie – najwspanialsze muzea, teatry czy opery. Sam resort przekazuje informacje o takich inicjatywach m.in. w mediach społecznościowych – podkreślił.

Pytany o wsparcie dla twórców powiedział, że nie uważa, żeby w przypadku udzielania mecenatu państwa były czynione „jakieś polityczne koncesje, żebyśmy kogoś zobowiązywali do czegoś ponad realizację działań, do których artysta sam się zobowiązał, występując o dotację czy stypendium”.

„Nie mam też oporów przed wspieraniem dzieł ważnych i znaczących dla polskiej kultury nawet wtedy, gdy po drugiej stronie nie stoją moi fani. Nikt zresztą nie zmusza twórców do korzystania z pomocy, nie jest ona, na całe szczęście, obowiązkowa ani przymusowa” – powiedział prof. Gliński GP.

„Przestrzegałbym natomiast przed szufladkowaniem i kuszącym, choć w gruncie rzeczy upraszczającym, odwołującym się do fałszywego stereotypu przeciwstawianiem artysty urzędnikowi” – stwierdził.

„Niejednokrotnie to właśnie urzędnicy robią wiele, żeby tym twórczym, wolnym duchom pomóc. Bywają urzędnicy bardzo kompetentni, kochający sztukę i nawet – niekiedy – lepiej rozumiejący kulturę i jej potrzeby niż niejeden artysta” – ocenił wicepremier Gliński w rozmowie z Gazetą Polską. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk