Koronawirus na świecie – raport

Karol Kwiatkowski4 kwietnia, 202010 min

Jak wyglądała pandemia na świecie w ciągu ostatniej doby? Informacje nie są zbyt dobre, choć widać poprawę np. w Chinach, od których to zaczął niechlubne tournee wirus po świecie.

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 18 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Jedną lokalną infekcję zanotowano w centralnej prowincji Hubei. Raport z poprzedniego dnia mówił o 31 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były „zaimportowane”. Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 639. Komisja poinformowała także o czterech nowych przypadkach śmiertelnych. Tym samym liczba zgonów spowodowanych chorobą Covid-19 wynosi w Chinach 3326.

PAP/EPA.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby zmarło 1480 osób zakażonych koronawirusem – podał w piątek wieczorem czasu miejscowego w swoim codziennym raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W sumie w USA jest 7406 ofiar śmiertelnych pandemii. To kolejny tragiczny dzień w USA. W piątek wieczorem czasu miejscowego raport informował o 1169 zgonach i był to pierwszy raz od początku epidemii koronawirusa, gdy dzienna ilość ofiar śmiertelnych choroby Covid-19 przekroczyła tysiąc. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się obecnie na trzecim miejscu, po Włoszech i Hiszpanii.

100 tys. osób zmarłoby w Ontario, największej kanadyjskiej prowincji, bez obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa – wynika z przedstawionych w piątek rządowych modeli rozwoju sytuacji. Daty publikacji prognoz dla całej Kanady jeszcze nie ma. Kanadyjska agencja zdrowia publicznego poinformowała w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zmarło 25 osób chorych na Covid-19 oraz zdiagnozowano 1615 przypadków zakażenia koronawirusem.

W weekend w Tadżykistanie rozpoczyna się piłkarski sezon. W sobotę odbędzie się mecz o superpuchar, a w niedzielę trzy ligowe. To jeden z kilku krajów świata, w których rozgrywki przebiegają zgodnie z planem, choć na razie bez kibiców. W pozostałych wstrzymano je z powodu koronawirusa.

Niemal wszystkie kraje Azji Południowo-Wschodniej notują wzrosty zakażeń koronawirusem. Tajlandia wyda na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii równowartość 10 proc. PKB., a służby w Malezji zapowiadają duże środki ostrożności nawet po zniesieniu zakazu poruszania się.

Francja chce debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat epidemii koronawirusa w strefach konfliktu, a rozmowy na ten temat są już w toku – poinformował w piątek Pałac Elizejski. Paryż zabiega o zorganizowanie w tej sprawie debaty pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w formie wideokonferencji. W ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 588 osób zakażonych koronawirusem – podało w piątek ministerstwo zdrowia Francji. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 6507, z czego 5091 osób zmarło w szpitalach i co najmniej 1416 w domach seniora.

Bułgarski rząd spodziewa się kulminacji epidemii koronawirusa za 2-3 tygodnie; do tego czasu nie należy spodziewać się złagodzenia restrykcji w komunikacji i poruszaniu się obywateli – podał w piątek premier Bojko Borisow. Parlament przedłużył stan nadzwyczajny do 13 maja.

W Argentynie, w której na Covid-19 zachorowało już ponad 1200 osób, a 37 zmarło, od 20 marca do 12 kwietnia obowiązują przepisy nakazujące obowiązkową kwarantannę.

Kolejne 22 osoby zmarły w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zwiększyła się do 120 – poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii.

Odnotowana w Turcji liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła w piątek o 69 do łącznie 425, a liczba potwierdzonych przypadków jego nosicielstwa o 2786 do łącznie 20 921 – poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

766 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby we Włoszech – poinformowano w piątek w Rzymie na konferencji Obrony Cywilnej. Tym samym liczba zmarłych od początku kryzysu wzrosła do 14 681. Dotąd potwierdzono około 120 tys. przypadków zakażeń.

W Portugalii w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło wskutek infekcji koronawirusem 37 osób. Oznacza to, że łączna liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się do 246 – poinformowało w piątek po południu ministerstwo zdrowia tego kraju.

Kolejne 684 osoby zmarły w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie łączna liczba ofiar wzrosła do 3605 – podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Od wtorku w Singapurze będzie zamkniętych większość firm i instytucji, a mieszkańcom zaleca się niewychodzenie z domów – ogłosił w piątek premier tego azjatyckiego kraju Lee Hsien Loong. Obostrzenia zostaną wprowadzone, by stłumić zakażenia koronawirusem.

Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że podwaja pakiet pomocowy dla firm do 40 mld franków w związku z zastojem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy otrzymują w ramach tej inicjatywy gwarantowane pożyczki na zero procent.

Co najmniej 40 proc. osób zakażonych koronawirusem w Ekwadorze nie przestrzegało warunków obowiązkowej kwarantanny – poinformował prezydent Ekwadoru Lenin Moreno, nakazując „nadzór technologiczny” nad tymi pacjentami.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk