Czy mamy metodę leczenia koronawirusa?

Karol Kwiatkowski1 kwietnia, 20203 min

W klinice chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie testowana jest nowatorska metoda leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Terapia ma na celu zapobiec rozwijaniu się niewydolności oddechowej.

Lublin, 31.03.2020. Koronawirus w Polsce. Karetka przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, 31 bm. (mr) PAP/Wojtek Jargiło

„Z nowatorskiej metody korzysta w tej chwili trzech pacjentów w szpitalu” – poinformował „Kurier Lubelski”.

Jak wyjaśnia gazecie kierownik kliniki chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, podany pacjentom lek działa na układ immunologiczny i blokuje pewne mechanizmy reakcji zapalnych.

„Mamy nadzieję, że przez to dojdzie do zatrzymania tej +burzy zapalnej+, która się przetacza u pacjentów z koronawirusem i w sposób gwałtowny doprowadza do niewydolności oddechowej, która jest później przyczyną zgonu u tych osób” – powiedział dr Tomasiewicz.

Terapią objęto trzech pacjentów, którym we wtorek podano pierwszą dawkę, a w środę – drugą. Cała terapia składa się z dwóch iniekcji.

Jak podaje „Kurier Lubelski”, na świecie tę metodę leczenia stosują pojedyncze ośrodki w Chinach i we Włoszech. Natomiast klinika chorób zakaźnych w Lublinie stosuje ją jako pierwsza w Polsce.

„Lek, który obecnie wprowadziliśmy do terapii, jest stosowany w innych chorobach na co dzień. W tym momencie, nie mamy czasu czekać na oficjalne stanowisko w sprawie wyników leczenia w przypadku koronawirusa, dlatego zdecydowaliśmy się je podać. Staramy się obecnie dać pacjentom wszystko, żeby uratować ich zdrowie i życie” – podkreśla dr Tomasiewicz. (PAP)

[reklama]

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk