PolskaRPO przeciwko kneblowaniu konsultantów

Paweł Skutecki30 marca, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ws. zakazu wydawania samodzielnych opinii dotyczących koronawirusa przez konsultantów wojewódzkich, prosząc o podstawę prawną takiego działania – poinformowano w poniedziałek na stronie RPO.

Jak wskazano w wystąpieniu RPO, chodzi o pismo Ministerstwa Zdrowia z 20 marca, w którym mowa o zobowiązaniu konsultantów wojewódzkich do „zaprzestania samodzielnego wydawania opinii dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za epidemię COVID-19 oraz obowiązku uprzedniej konsultacji wydawanych przez Konsultantów krajowych opinii w tym zakresie z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym”.RPO wskazał, że każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, jak również może uzyskiwać informacje o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.

„W stanie epidemii kluczowym jest, by rzetelne informacje o stanie przygotowania szpitali, zagrożeniu dla przedstawicieli kadr medycznych, jak również sposobach zabezpieczenia osobistego przed zakażeniem były udostępnianie społeczeństwu oraz odpowiednim organom państwa” – czytamy. W swoim piśmie RPO poprosił ministra o podanie podstawy prawnej podjętego działania.

Konsultantów krajowych spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin powołuje minister zdrowia. Do ich zadań należy m.in. inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych, ocena metody i wyników tych badań oraz prognoza potrzeb zdrowotnych w swojej dziedzinie. Konsultantów wojewódzkich powołuje wojewoda w porozumieniu z ministrem zdrowia.

Działalność konsultantów jest finansowana z budżetu państwa. Jedna kadencja trwa 5 lat. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × dwa =