Grodzki: chcemy niedoskonałą tarczę, zamienić na lepszą i solidną tamę

Magdalena Targańska30 marca, 20209 min

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w poniedziałek wniesienie szeregu poprawek do ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej. Zniknąć mają m.in. zmiany Kodeksu wyborczego. „Chcemy dziurawą tarczę zamienić na solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii” – powiedział Grodzki.

Senat ma się zebrać w poniedziałek o godz. 15, by zająć się pakietem trzech ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej.Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zadeklarował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Senat „będzie stał po stronie Polek i Polaków”. „Senat będzie dbał o to, żeby nikt nie stracił pracy, aby nikt nie poniósł strat ekonomicznych, aby wszyscy mieli prawo do testów, aby bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowotne i socjalne Polaków było zachowane” – dodał.Grodzki wyraził pogląd, że uchwalona w Sejmie „tarcza antykryzysowa” jest „niedoskonała i dziurawa”. „Teraz jest najważniejszy czas. Cały potencjał organizacyjny, finansowy, intelektualny, legislacyjny państwa powinien być skupiony na tym, ażeby pokonać koronawirusa. I dlatego w Senacie Rzeczpospolitej niedoskonałą tarczę antykryzysową chcemy zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii i towarzyszących jej negatywnych zjawisk, jak zapaść gospodarcza, ekonomiczna, groźba utraty pracy, groźba pogorszenia statusu finansowego rodzin” – zadeklarował marszałek.[reklama]Nawiązując do sobotnich głosowań nad „tarczą”, w ramach których wprowadzono poprawkę zmieniającej przepisy Kodeksu wyborczego (chodzi o głosowanie korespondencyjne dla osób przebywających na kwarantannie i dla seniorów powyżej 60. roku życia), Grodzki ocenił, że w Sejmie „próbowano nocą wprowadzić dziwne poprawki nieprzystające nijak do walki z koronawirusem”. „W Senacie musimy to naprawić, dlatego dziurawą tarczę zastąpimy solidną tamą antykryzysową, która będzie oczyszczona ze wszystkiego, co nie dotyczy walki z koronawirusem” – zadeklarował marszałek.Dodał, że „to nie jest czas myślenia o wyborach”. „Cała siła naszego narodu, naszego państwa musi być rzucona na walkę z koronawirusem” – podkreślił.[reklama]

Grodzki podkreślał m.in. konieczność zwiększenia dostępności testów na koronawirusa. „Każdy Polak ma prawo do tego, aby sprawdzić czy nie jest bezobjawowym nosicielem, a to jest najważniejsze w przerwaniu łańcucha epidemiologicznego. Musimy bezwzględnie dbać o to, aby każdy pracownik personelu medycznego, szeroko pojmowanego, łącznie z farmaceutami, miał pewność, że ryzykując i pracując na najcięższym odcinku, stykając się z chorymi, mógł co tydzień być zweryfikowany czy nie jest zarażony, żebyśmy nie stanęli w obliczu dramatu, gdy ponad 30 proc. personelu medycznego będzie musiało się wyłączyć” – przekonywał marszałek.

Jak dodał, zadbać trzeba też o kasjerów, ekspedientki i pracowników stacji benzynowych – wszystkich, którzy z racji swojej pracy stykają się z dużą liczbą ludzi. Oni również – według Grodzkiego – mają prawo do testów. „Musimy im to zapewnić; to jest kluczowe w przerwaniu łańcuchów epidemiologicznych” – wskazał senator KO.

Marszałek Senatu zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Sejmu, a także do posłów, aby poważnie potraktowali poprawki, które wyjdą z Senatu.

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) poinformowała na konferencji prasowej, że do pakietu ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej w Senacie wprowadzona zostanie poprawka zakładająca refundację przedsiębiorcom do 50 tys. zł kosztów stałych miesięcznie, takich jak opłaty czynszu, opłaty leasingowe, czy opłaty za energię. „Będziemy proponowali zmiany w tym dziurawym pakiecie antykryzysowym, który chcemy uczynić tamą, aby państwo finansowało 75 proc. wynagrodzenia pracowników, aby miejsca pracy i poziom wynagrodzeń był utrzymany, a pracodawcy będą płacić tylko 25 proc.” – zapowiedziała.

Inna poprawka – mówiła Morawska-Stanecka – zakłada rekompensatę dla samorządów 50 proc. utraconych wpływów z podatków PIT i CIT w stosunku do roku ubiegłego.

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska) podkreślił, że wniesienie w Senacie poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, to próba narzucenia filozofii walki ze skutkami koronawirusa. „Ta nasza filozofia, którą prezentujemy w Senacie jest skierowana przede wszystkim na pomoc doraźną – dzisiaj, tu i teraz – przedsiębiorcom” – oświadczył, dodając, że takiej filozofii zabrakło w rządowej propozycji.

Kamiński zapowiedział złożenie poprawki dotyczącej wsparcia dla rolników zajmujących się agrobiznesem.

Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) zapowiedział usunięcie z tzw. tarczy antykryzysowej wszystkich przepisów niezwiązanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. „Nie jest miejscem, żeby w ustawie związanej z walką z pandemią, zamieszczać przepisy związane ze sprawami wyborczymi. To nie to miejsce i nie ta pora, dlatego uważamy, że te przepisy trzeba usunąć” – oświadczył.

Ponadto – jak mówił Kwiatkowski – z tzw. tarczy antykryzysowej trzeba usunąć przepisy związane z „dewastacją dialogu społecznego”. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dot. koronawirusa znalazła się zmiana ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie. Senator wskazywał, że RDS to miejsce dialogu rządu, pracodawców i pracowników, i „nikt nie ma tytułu, żeby kogokolwiek w trybie własnej decyzji z tego ciała usuwać”.

„Nie w tych ustawach powinniśmy zawierać zmiany przepisów Kodeksu wykroczeń, procedury karnej, kompetencji prezesów sądów. Na to wszystko przyjdzie pora” – dodał.(PAP)

Całość konferencji poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=kfxtGhzB-5o&feature=youtu.be

[reklama]

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk