„Kronika Życzliwości”

Karol Kwiatkowski27 marca, 20207 min

Biuro Programu „Niepodległa” uruchamia „Kronikę życzliwości” – miejsce, w którym Polacy mogą dzielić się pozytywnymi inicjatywami z czasu epidemii koronawirusa. Kronika będzie nie tylko internetowym pamiętnikiem szlachetnych działań, ale ułatwi także znalezienie pomocy potrzebującym.

niepodległa.gov.pl

„Niepodległa” poinformowała, że każdy, kto spotkał się z życzliwością, z inicjatywami zachęcającymi innych do okazania dobroci serca lub sam organizuje podobne przedsięwzięcia, może zgłosić takie działanie na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce wydarzenia.

„Kronika – jak napisano w informacji prasowej – stanie się nie tylko internetowym pamiętnikiem szlachetnych inicjatyw, ale też użytecznym narzędziem”. Wyjaśniono, że pozwoli ona osobom i instytucjom potrzebującym pomocy w czasie narodowej kwarantanny na proste wyszukanie wsparcia w ich miastach i gminach.

„Skala reakcji ludzi, firm i instytucji chcących nieść pomoc w czasie epidemii koronawirusa sprawia, że łatwiej jest nam radzić sobie z tą niezwykle trudną sytuacją w jakiej znalazła się Polska i cały świat. Dlatego chcemy sprawić, aby o tych wspaniałych inicjatywach nie zapomniano” – mówi dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz, która jest koordynatorem Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

„Aby móc wrócić do tych pięknych gestów w przyszłości, aby nie były to tylko opowieści, ale przykłady konkretnych działań – dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć zapiski z codziennej solidarności Polaków w czasie epidemii” – wyjaśnił dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Edmund Kowalski.

„Niepodległa” zaprasza wszystkich Polaków do dzielenia się informacjami o realizowanych inicjatywach. Projekt umożliwia zarchiwizowanie najciekawszych wspomnień i relacji, tak by w czasach spokoju można było do nich wrócić.

„Wpisy w mediach społecznościowych dokumentujące objawy życzliwości warto oznaczać hasztagami #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu” – informują inicjatorzy projektu.

„Kronika życzliwości” jest wspólnym projektem Biura i internautów. Każdy będzie mógł dodać jej fragment — opis działania, które pokazuje siłę solidarności wszystkich Polaków.

Biuro udostępnia na stronie www.niepodlegla.gov.pl mapę, na którą za pośrednictwem internetowego formularza można zgłaszać realizowane działania i przesyłać ich dokumentację (np. zdjęcia, filmy, grafiki i inne). Pracownicy Biura także wyszukują działania pomocowe, pokazujące nawet drobne, codzienne gesty solidarności i zamieszczają je w kronice i wyszukiwarce.

Każdy poszukujący wsparcia lub każdy, kto zechce się przyłączyć do pomagania innym, może na stronie www.niepodlegla.gov.pl/kroniki wyszukać projekty w jego okolicy i dowiedzieć się jak można pomóc potrzebującym.

„Mam nadzieję, że projekt nie tylko pokaże, jak wielkie serca mają Polacy, ale również zainspiruje do zaangażowania. Oczywiście priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim, więc hasztag #zostańwdomu pozostaje rekomendowanym, ale jeśli kronika zainspiruje Polaków do wsparcia potrzebujących, łatwiej będzie nam wszystkim przetrwać trudne czasy” – podkreślił dyrektor Kowalski.

Zebrane filmy i zdjęcia z opisami, które Biuro otrzyma od zgłaszających, posłużą do przygotowania krótkich filmów pokazujących poszczególne działania.

Najciekawsze zgłoszenia z „Kroniki życzliwości” i filmy powstałe z nadesłanych zgłoszeń prezentowane będą również w mediach społecznościowych programu „Niepodległa”.

„Pokażmy razem, ilu jest ludzi dobrej woli, ile jest w nas solidarności i dobroci. Pokażmy, że łączą nas fundamentalne wartości, którymi dzielimy się z innymi” – apelują organizatorzy akcji. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk