Wirtualne czuwanie w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Magdalena Targańska25 marca, 20206 min

15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, odbędzie się wirtualne czuwanie po jego śmierci – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska.

wikipedia.pl

Dodała, że Centrum przywołuje słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Tegoroczne hasło rocznicy 2 kwietnia nabrało szczególnego znaczenia, a obchody będą wyglądały inaczej niż dotychczas.

„Pierwszy raz od 2005 roku nie będziemy towarzyszyć warszawiakom 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Tak jak wiele inicjatyw w przestrzeni publicznej, również tę przenosimy do działań w internecie, by w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia wspomóc potrzebę tych, którzy w rocznicę śmierci papieża chcą być razem – podkreślił Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Warszawiacy spotykali się i słuchali Jana Pawła II na placu Piłsudskiego od 1979 roku. Wtedy jeszcze było to na placu Zwycięstwa. Kolejne pielgrzymki szczelnie wypełniały to miejsce. Tak samo było w 2005 r., już po śmierci Jana Pawła II.

„Ten wymiar wspólnotowy jest nam szczególnie bliski. Jednak po latach współtowarzyszenia warszawiakom na placu, chcemy rozpocząć nowy etap – budowania kultury pamięci poprzez rozwijanie zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie” – powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Dodał jednocześnie, że Centrum jest instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość.

Podkreślił też, że Centrum Myśli Jana Pawła II stara się współtworzyć kulturę żywej i dojrzałej pamięci. W szczególny sposób dotyczy to osoby i nauczania papieża.

„Mamy świadomość, że pamięć to uczucia, słowa i działania w codzienności. Dlatego w tym roku zapraszamy internetowych uczestników czuwania do akcji +Musicie być mocni mocą miłości+. Na Facebooku można już pobrać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe #mocnimiloscia i dać tym samym sygnał swojej wirtualnej obecności na placu już teraz, na kilka dni przed samą rocznicą. Co więcej, każdy będzie mógł wyrazić swoje rozumienie myśli papieża poprzez zamieszczenie w komentarzu pod specjalnie przygotowanym z okazji 2 kwietnia postem zdjęć pokazujących, jak dziś interpretuje wezwanie do bycia mocnym” – powiedział koordynator akcji Nowak.

Dodał, że oczywiście nie chodzi o moc w znaczeniu fizycznym. „Mocą, o której mówi Jan Paweł II, jest miłość. To ona daje siłę, to dzięki niej możemy ratować siebie, budować i chronić naszą wspólnotę i pamiętać o solidarności. Ostatecznie tylko ona się liczy” – podkreślił Nowak.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jan Krutula oraz solistów Ingi Poskute i Roberta Gierlacha. Koncert ten odbył się 2 kwietnia 2017 r. w archikatedrze św. Jana w Warszawie. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk