Zrób to sam – domowa maseczka ochronna

Karol Kwiatkowski23 marca, 202012 min

Maski zapewniają ochronę przed chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez kropelki oddechowe. Noszenie masek jest odpowiedzialne wobec społeczeństwa i innych osób. Powinny je nosić szczególnie te osoby, które mają infekcję dróg oddechowych lub kaszel, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób.

Ze względu na utrzymujący się niedobór masek słychać było głosy, które sugerowały ponowne użycie masek chirurgicznych po sterylizacji, a wiele osób zaczęło tworzyć własne maski chirurgiczne w domu. W Internecie pojawiło się wiele metod tworzenia masek, ale nie zostały one przetestowane naukowo ani porównane z ogólnymi maskami chirurgicznymi pod względem zdolności filtrowania, dlatego trudno jest ustalić ich skuteczność.

Naukowcy z Hongkongu (oryginalny artykuł) przekonują o delikatnej strukturze masek, które porównywali pod mikroskopem elektronowym, osobno warstwę zewnętrzną i wewnętrzną maski. Ocenili wodoodporność zewnętrznej warstwy przed i po dezynfekcji oraz dokonali pomiarów szczelin filtracyjnych warstwy wewnętrznej. Zdaniem badaczy należy unikać mycia lub dezynfekcji/sterylizacji każdej z części masek chirurgicznych za pomocą wody, alkoholu, roztworu do mycia naczyń, mydła lub dowolnego rodzaju detergentu.

Naukowcy z Hongkongu przeprowadzając doświadczenia na ogólnodostępnych materiałach doszli do wniosku, że maskę o skuteczności przybliżonej do maski chirurgicznej możemy samodzielnie wykonać z ogólnodostępnych materiałów.

Oto jak wykonać w domu samodzielnie jednorazową maskę ochronną o zbliżonych parametrach ochronnych do masek chirurgicznych.

Do stworzenia maski będziemy potrzebowali następujących materiałów, które to większość z nas ma w domu:
  • kuchenny ręcznik papierowy 2x,
  • chusteczkę higieniczną 1x,
  • taśmę klejącą,
  • nożyczki,
  • zszywacz,
  • drucik 10-15cm,
  • dwie gumki elastyczne (po delikatnym rozciągnięciu powinny mieć około 25cm każda) lub kawałki sznurka.

Przed przystąpieniem do wykonania maseczki dokładnie umyj ręce.

www.consumer.org.hk

Użyj 2 różnych marek papieru kuchennego lub nałóż 2 kawałki papieru kuchennego (tej samej marki) pod kątem 90 stopni (unikaj nakładania się wzoru, ponieważ zmniejsza to jego funkcję filtrowania), aby utworzyć warstwę filtracyjną maski.

www.consumer.org.hk

www.consumer.org.hk

www.consumer.org.hk

Umieść kawałek grubej bibuły lub chusteczkę higieniczną na papierze kuchennym jako wewnętrzną warstwę maski, aby utworzyć warstwę absorbującą wodę.

www.consumer.org.hk

Wytnij maskę (około 18cm x 12cm), użyj taśmy samoprzylepnej o szerokości 5cm, aby uszczelnić jej prawą i lewą stronę.

www.consumer.org.hk

Dziurkaczem zrób dwa otwory po każdej uszczelnionej stronie.

www.consumer.org.hk

Taśmą przymocuj elastyczny drucik pokryty plastikiem do górnej krawędzi maski, aby maska przylegała na nosie. Do ustalenia pozycji mostka nosowego można użyć okularów, jeśli nie masz drucika. Uwaga! Drucik powinien mieć powłokę z tworzywa sztucznego, aby uniknąć ryzyka zranienia oczu lub twarzy.

www.consumer.org.hk

www.consumer.org.hk

Zawiąż 4 gumki lub sznurki przez otwory po bokach maski i dostosuj odpowiednio długość. Sprawdź czy maska prawidłowo przylega do twarzy. Nie powinna przylegać zbyt mocno, ani być za luźna.

www.consumer.org.hk

www.consumer.org.hk

Możemy dodatkowo wykonać przyłbicę, która zastępuje wodoodporną warstwę zewnętrzną maski chirurgicznej.

Potrzebujemy:

  • okulary lub gumka 55-60cm,
  • przezroczysty, sztywny, plastikowy folder na dokumenty.

Przetnij przezroczysty plastikowy folder na dokumenty na pół, aby służył jako wodoodporna osłona maski i twarzy przed kropelkami.

www.consumer.org.hk

Przymocuj go na krawędzi okularów za pomocą klipsów lub spinaczy. Jeśli nie masz okularów, zrób dwa otwory w lewym górnym i prawym górnym rogu folderu na dokumenty i przewiąż gumkę lub sznurki przez te otwory, a następnie umieść przyłbicę w pobliżu czoła.

www.consumer.org.hk

Jeśli nie masz taśmy klejącej, użyj zszywacza do zamocowania gumek lub sznurków. Płaska powierzchnia zszywki powinna znajdować się od strony twarzy, aby uniknąć zarysowania dłoni lub twarzy.

www.consumer.org.hk

Oto gotowa maska!

www.consumer.org.hk

Warto wspomnieć, iż jakiekolwiek zabezpieczenie (szalik, maseczka bawełniana, maseczka antysmogowa czy wykonana samodzielnie według przepisu powyżej) jest lepsze niż brak maski.

Ważne jest również, aby nigdy nie dotykać bezpośrednio powierzchni maski. Gdyż podczas użytkowania maska ​​mogła przefiltrować wiele obcych cząstek na swojej powierzchni, w tym wirusy, z którymi lepiej nie  mieć kontaktu.

Karol Kwiatkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk