Polacy posłuchali policjantów! Jest bezpieczniej

Paweł Skutecki23 marca, 20205 min

Blisko tydzień temu Policja na oficjalnym profilu w żartobliwej formie poprosiła przestępców o ograniczenie aktywności ze względu na epidemię. Apel poskutkował!

(pap)

„Z powodu pandemii COVID-19, która wywołała panikę, a na nas nałożyła wiele nowych zadań i czasami nieprzewidywalne zachowania wielu osób, oczekujących od nas i innych służb ciągłej pomocy, prosimy o zaprzestanie wszelkich działań przestępczych/haniebnych/niegodziwych do odwołania” – apelowali mundurowi. Wpis został bardzo pozytywnie przyjęty przez internautów, którzy docenili jego lekką, żartobliwą formę.

Co ciekawe, statystyki wskazują, że apel wzięli do serca także kierowcy. – W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem liczba zdarzeń drogowych spadła nawet o 60 proc. – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że ostatniej doby odnotowano 50 proc. spadek policyjnych interwencji.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji podkreślił, że koronawirus ma istotny wpływ na codzienną służbę policjantów. Jak zaznaczył, dotyczy to wszystkich pionów w policji. W przypadku liczby zdarzeń drogowych policjanci odnotowują nawet 60-proc. spadek.

– Wprawdzie ostatnie dni to widoczny wzrost liczby kierujących, co można śmiało tłumaczyć unikaniem środków komunikacji publicznej przez mieszkańców Warszawy. Widzimy jednak spokojniejszy styl jazdy – ocenił nadkom. Sylwester Marczak.

Dodał, że ostatniej doby Komenda Stołeczna Policji odnotowała poniżej tysiąca interwencji, podczas gdy zazwyczaj liczba interwencji przekracza dziennie nawet 2 tys.

– Oczywiście pracy nie brakuje. Przede wszystkim związana jest ona z licznymi kontrolami osób objętych kwarantanną. Z godziny na godzinę przybywa nam nowych osób w kwarantannie, zbliżamy się już do liczby 8 tys. – zaznaczył Marczak.

Podkreślił, że policjanci zbierają najważniejsze informacje i przekazują je dalej, tak by osobom objętym przymusową kwarantanną nie zabrakło podstawowych produktów, w szczególności leków. Dodał, że od niedzieli działania policjantów z garnizonu stołecznego wspomaga ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Rzecznik zaznaczył, że policjanci podczas służby spotykają się z sympatią i szacunkiem, ze strony wielu osób. „Za to wszystko bardzo dziękujemy i działamy dalej” – powiedział. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie kwarantanny.

W piątek rząd w związku z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy osoba poddana kwarantannie przebywa w domu.

W czwartek wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło proces udostępniania aplikacji „Kwarantanna domowa”. Można ją pobrać z App Store lub Google Play.

SMS zachęcający do pobrania aplikacji do osób objętych kwarantanną wysyła resort cyfryzacji. Otrzymanie wiadomości oznacza, że dane osoby objęte kwarantanną są w bazie MC i że mogą rozpocząć korzystanie z aplikacji.

Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną oraz podstawową ocenę stanu zdrowia. Daje również możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze.

(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk