Stan epidemii

Paweł Skutecki20 marca, 20206 min

Premier podjął decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii. W ciągu najbliższych kilku dni spodziewanych jest nawet 10 tysięcy zachorowań. Na poniedziałek prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. 

Warszawa, 20.03.2020. Koronawirus w Polsce. Transmisja orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy, 20 bm. Zwołałem posiedzenie RBN – do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych; omówimy „tarczę antykryzysową”, wokół której musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych – poinformował w orędziu prezydent Andrzej Duda. (mr) PAP/Wojciech Olkuœnik

Według premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Minister edukacji twierdzi również, że nie zmienia on także terminarza egzaminów w szkołach, a lekcje w szkołach zostają wstrzymane do świąt Wielkanocnych.

W poniedziałek odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie prezydenta wezmą w niej udział przedstawiciele rządu, Sejmu, Senatu oraz liderzy ugrupowań parlamentarnych. Tematem będzie m.in. pakiet ustaw nazywany „tarczą antykryzysową”. 

„Stoimy przed jednym z najtrudniejszych wyzwań ostatnich dziesięcioleci. Musimy ochronić nie tylko życie i zdrowie, ale też materialne podstawy bytu milionów polskich rodzin. Niezbędne rozwiązania trzeba uzgodnić i natychmiast wdrożyć. Nie czas na spory programowe między partiami. W tej chwili musimy działać sprawnie i zdecydowanie. Zachowanie bezpieczeństwa finansowego Polaków należy do absolutnych priorytetów” – oświadczył prezydent.

Jak poinformował, w piątek otrzymał rządowy projekt specjalnej ustawy określanej jako „tarcza antykryzysowa”. Jak zaznaczył Andrzej Duda, „tworzy ją pakiet działań na niespotykaną dotąd skalę. Na ochronę budżetów domowych Polaków, na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw – szczególnie małych i średnich – mają być przeznaczone setki miliardów złotych”.

Prezydent podkreślił, że „przed nami decydujący czas”. „Zdaniem specjalistów zbliżamy się do kluczowego, przełomowego momentu w walce z epidemią. Dlatego apeluję do wszystkich o jeszcze większą mobilizację, jeszcze większą dyscyplinę. Zostańmy w domach! Stosujmy się do wydawanych zaleceń. Nie ryzykujmy zdrowiem i życiem własnym oraz innych osób. Pamiętajmy o doświadczeniach innych państw: szybko rosnąca liczba zakażeń i zachorowań jest zawsze wynikiem lekkomyślności i lekceważenia podstawowych reguł bezpieczeństwa” – oświadczył Andrzej Duda.

Rządowa „tarczy antykryzysowa” przewiduje m.in. odroczenie płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty), mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). 

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 411, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 33 osób. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk