Zakup rękopisu z XVIII wieku

Karol Kwiatkowski19 marca, 20202 min

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu kupiła w marcu 2020 r. akt nominacji Macieja Malczewskiego na urząd miecznika kaliskiego z 1746 r. Dokument nabyto w jednym z warszawskich antykwariatów za 5,5 tys. zł.

wikipedia.pl

Zakup rękopisu z XVIII wieku sfinansował urząd miasta Kalisza.

Dokument został wydany przez kancelarię króla Augusta III Sasa i spisany ręcznie po łacinie, z królewskim podpisem „Augustus Rex”. Jak wyjaśnia Miejska Biblioteka Publiczna dokument jest aktem nominacji Macieja Malczewskiego na urząd miecznika kaliskiego. Został sporządzony 2 czerwca 1746 r. w czasie sejmiku we Wschowie w języku łacińskim.

„Opatrzony jest pieczęcią kancelarii koronnej mniejszej oraz królewskim podpisem +Augustus Rex+, a także podpisem sekretarza JKM Jana Wolskiego” – informuje kaliska MBP.

Na odwrocie aktu znajdują się adnotacje o ogłoszeniu nominacji podczas urzędowania kanclerza wielkiego koronnego Jana Małachowskiego oraz o wpisaniu do akt grodzkich kaliskich.

MBP informuje, że wymieniony w rękopisie Maciej Malczewski (1716–1769) był synem stolnika kaliskiego Stanisława i Urszuli z Niegolewskich, łowczym wschowskim, a od 1757 r. kasztelanem santockim.

Miejska Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada łącznie 39 rękopisów. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk