Telekonferencja G20 w sprawie koronawirusa

Karol Kwiatkowski18 marca, 20204 min

Arabia Saudyjska poinformowała we wtorek, że zwołuje na przyszły tydzień telekonferencję przywódców państw G20 w sprawie koronawirusa. Ponadto podjęto decyzję o zamknięciu w najbliższy piątek, czyli dniu tradycyjnych modlitw muzułmanów, prawie wszystkich meczetów. Daleko idące restrykcje ogłosiły władze krajów Zatoki Perskiej.

foto: pixabay.com

Arabia Saudyjska, która przewodniczy grupie G20 najwyżej rozwiniętych krajów świata, oświadczyła, że wirtualny szczyt przywódców państw członkowskich grupy będzie miał na celu „wypracowanie skoordynowanego pakietu posunięć zmierzających do ochrony ludzi i zabezpieczenia gospodarki światowej”.

W krajach Zatoki Perskiej, będących sojusznikami USA, zanotowano już ponad 1000 przypadków zakażeń, z których wiele – zdaniem lekarzy – wiąże się z podróżami do sąsiedniego Iranu, będącego epicentrum epidemii na Bliskim Wschodzie.

W Arabii Saudyjskiej zarejestrowano dotychczas 171 przypadków zakażeń koronawirusem. Władze zawiesiły m. in. tradycyjną pielgrzymkę Umrah, wstrzymały loty międzynarodowe oraz zamknęły szkoły i większość instytucji publicznych.

Według państwowej agencji prasowej SPA modły będą się odbywać tylko w dwóch, najświętszych dla wyznawców islamu, meczetach w Mekce i Medynie. Pozostałe meczety będą zamknięte, a muezini wzywający do modłów będą polecali wiernym aby modlili się w domu.

Wcześniej władze saudyjskie zawiesiły pracę urzędników państwowych, z wyjątkiem służby zdrowia, wojska i służb bezpieczeństwa.

Oman, który poinformował we wtorek o 9 nowych przypadkach (łącznie 33), zamyka od środy w południe meczety, restauracje, kawiarnie, obiekty turystyczne, rynki i targi z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Jak poinformował państwowa telewizja, zamknięto też granice przed cudzoziemcami a obywatelom zakazano podróży za granicę.

W Katarze, gdzie liczba zakażonych wzrosła we wtorek o 3 osoby do 442, zastosowano podobne restrykcje a dodatkowo zamknięto na 2 tygodnie rejony przemysłowe.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zanotowano 15 nowych przypadków zakażeń (wzrost do łącznej liczby 113) a w Bahrajnie 227, w tym pierwszą w rejonie Zatoki ofiarę śmiertelną. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk