Kaliskie Spotkania Teatralne przełożone na wrzesień

Karol Kwiatkowski18 marca, 20203 min

Zespół teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu poinformował w środę, że zaplanowane na maj 60. Kaliskie Spotkania Teatralne przełożono na wrzesień.

By Azymut (Rafał M. Socha) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37695368

Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się po raz 60. Jednak nie w maju, jak to było od początku istnienia Festiwalu Sztuki Aktorskiej, a w dniach 19-26 września 2020 roku.

Decyzję podjęto – jak przekazała w nadesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowy kaliskiego teatru Marcelina Hertmann – ze względu na istniejące obecnie zagrożenie epidemiologiczne.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się zachować zarówno w pełni jubileuszowy charakter tegorocznej edycji, jak i jej najwyższy poziom artystyczny” – poinformował zespół teatru.

Jednocześnie na stronie społecznościowej teatru przypomniano, że 100 lat temu, 17 marca 1920 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę gmachu Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu według projektu prof. Czesława Przybylskiego.

„Budowa tego pięknie położonego budynku, nie należała do najłatwiejszych” – poinformowano. Problemy finansowe spowodowały, że prace przedłużyły się do 16 lat.

„By tym problemom zaradzić, zarząd miasta zdecydował się na wzięcie pożyczki od Ministerstwa Opieki Społecznej i Funduszu Pracy. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Sceny założono również specjalne konto w Banku Ziemi Kaliskiej. Mieszkańcy wpłacali na nie pieniądze i w ten sposób pomogli zakończyć budowę, a 14 listopada 1936 roku budynek teatralny oddano do użytku” – przypomniano.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk