Polacy pomagają zwalczyć epidemię

Karol Kwiatkowski17 marca, 20208 min

Zdecydowana większość Polaków w obliczu zagrożenia epidemicznego stanęła na wysokości zadania. Przedstawiamy listę firm, i nie tylko firm, które aktywnie włączyły się w ogólnonarodową pomoc. Lista z pewnością jest niepełna i będzie na bieżąco uzupełniana.

Cieszyn,
PAP/Andrzej Grygiel

KGHM wyprodukuje środki dezynfekujące dla szpitali, urzędów i firm. Zostanie wykorzystana przy tym infrastruktura spółki Nitroerg, która należy do grupy kapitałowej KGHM.

PKN ORLEN informuje, że ruszyła produkcja płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym zapotrzebowaniem na rynku, zostanie wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych.

Polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna Adamed produkuje lek pomagający w walce z koronawirusem. Zmienili harmonogram pracy, tak aby zmaksymalizować produkcję Arechinu. Pracują na trzy zmiany, również w sobotę.

Igor Klaja, prezes firmy OCTF, właściciel znanych marek 4F i Outhorn chce wspomagać polską służbę zdrowia i zapowiada, że w poniedziałek ruszy z produkcją maseczek, kombinezonów ochronnych i innych niezbędnych w szpitalach ubrań ochronnych. Szpital MSWiA dostał już 300 par gogli, a 20 proc. obrotu przekazuje właśnie na tę placówkę!

Salony Agata /Agata Meble zdecydowały o przekazaniu 1 000 000 zł służbie zdrowia na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego na walkę z koronawirusem.

Łomża,
PAP/artur Reszko

Lubelska firma BioMaxima S.A. twierdzi, że opracowała szybki test do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi (2019-nCoV). Jak podano, jego wynik odczytać można po upływie 10 minut.

LOT Polish Airlines przy pomocy rządu organizuje powroty do domu Polaków uziemionych za granicą w związku zagrożenia koronawirusem.

Warszawa, 15.03.2020. Samoloty na płycie portu lotniczego im. Fryderyka Chopina na Okęciu, 15 br. Na lotnisku w Warszawie wylądowały pierwsze samoloty wiozące Polaków powracających do kraju po zawieszeniu rejsowych połączeń międzynarodowych w związku z epidemią
koronawirusa. (amb) PAP/Marcin Obara

Grupa Azoty przekazują 3 mln zł m.in. dla szpitali zakaźnych, gdzie leczeni będą pacjenci z koronawirusem. To szansa na dodatkowy sprzęt, lekarstwa i środki higieniczne.

Wiele firm gastronomicznych przekazuje za darmo posiłki i wodę dla społeczników i pracowników służby zdrowia. Akcja pod hasztagami #posilekzadarmo #gastropomaga.

Circle K Polska rozdaje bezpłatną kawę dla pracowników służb!

Organizacja Combat Alert organizuje w każdym miejscu Polski ludzi chętnych pomagać starszym i samotnym osobom (zakupy z dowozem do domu). Robi to też wiele urzędów gmin i wojewódzkich.

Wojska Obrony Terytorialnej pomagają gdzie i jak tylko mogą. Pisaliśmy o tym tutaj.

Harcerze i harcerki pomagają przeprowadzać akcje informacyjne wśród lokalnych mieszkanców.

Muzea i ośrodki kultury organizują wirtualne spacery i wykłady. Przykładem może być Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polacy pozostali bezpiecznie w domach. Warszawa i inne miasta są puste.

Edit 17.03. godz. 15:36: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazuje 4 mln zł na działania związane z epidemią koronawirusa. Podczas konferencji prasowej prezes PGNIG, Jerzy Kwieciński, podkreślił, że obowiązek wspierania działań przeciwdziałających szerzeniu się koronawirusa ciąży również na przedsiębiorcach. „Jako grupa kapitałowa PGNiG zdecydowaliśmy się, żeby już w tej chwili przeznaczyć 4 mln zł na wsparcie różnych działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii” – powiedział Kwieciński. (PAP)

Karol Kwiatkowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk