Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika „Time”

Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik „Time” za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku.

grafika: redakcja NaszaPolska,
okładka: Agata Nowicka

Portrety 100 kobiet z ostatniego stulecia to projekt tygodnika „Time”, który ma zwrócić uwagę na wpływowe kobiety, które często pozostawały w cieniu mężczyzn. Gazeta przypomina, że pierwotnie nadawała tytuł „Man of the Year” w 1999 r. zmieniony na „Person of the Year” i w większości przypadał on mężczyznom.

„Time” przygotował też – w przypadku, gdy wyróżnioną tytułem „Person of the Year” nie była kobieta, jak np. w 2019 r. aktywistka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg – okładki z wizerunkami kobiet wybranych jako te, które w danym roku definiowały ostatnie sto lat.

Walentynowicz – Kobietę Roku 1980 – czasopismo określa jako matkę polskiej niepodległości. Przypomina jej życiorys i to, że jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (wówczas stoczni im. Lenina) było powodem strajków.

„Time” przypomina, że wyrzucono ją z powodu jej działalności na rzecz robotników. Strajk, który podjęli stoczniowcy i pracownicy innych zakładów, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i powstania pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej – „Solidarności”.

„Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości” – napisał „Time”.

Wśród 100 kobiet magazynu „Time”, które znalazły się w rankingu są m.in. w 1920 r. sufrażystki, w 1924 r. Coco Chanel, w 1939 r. Billie Holiday, w 1948 r. Eleonora Roosvelt, w 1954 Marilyn Monroe, w 1962 r. Jacqueline Kennedy, w 1976 Indira Ghandi. W latach 80-tych obok Walentynowicz wyróżniono w 1987 r. księżnę Dianę, a w 1989 r. Madonnę, natomiast w dziewięćdziesiątych, obok literackiego fenomenu J.K. Rowling w 1999, rok później Madeleine Albright.

Tytułem Kobiet Roku w dwudziestu ostatnich latach „Time” wyróżnił m.in. w 2004 r. Oprah Winfrey, w 2008 Michele Obama, w 2012 zespół Pussy Riot, a w 2015 – Angelę Merkel.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk