KalendarzO odkryciu planet poza Układem Słonecznym

gregsoft7 stycznia, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

9 stycznia 1992 roku w czasopiśmie „Nature” opublikowano artykuł prof. Aleksandra Wolszczana (współautor Dale Frail) zatytułowany: „A planetary system around the millisecond pulsar PSR1257 + 12”. To był przełom.

foto: pixabay.com

„Pulsary, które są gwiazdami neutronowymi, supergęstymi pozostałościami po wybuchach gwiazd supernowych pasjonowały Wolszczana i wielu innych astronomów jako zjawiska nie w pełni wyjaśnione” – napisała w 1996 roku Wilhelmina Iwanowska, który tak tłumaczy jak doszło do odkrycia planet: „Właśnie jeden z tych pulsarów PSR 1257+12 wcześniej odkryty przez Wolszczana, wykazał periodyczne zakłócenia w swym „chronometrażu”, które po dokładnej analizie i rozważeniu wielu możliwych przyczyn, dr Wolszczan wyjaśnił obecnością przynajmniej trzech planet krążących wokół pulsara. Ich masy i odległości od centralnego pulsara okazały się porównywalne z rozmiarami wewnętrznych planet układu Słonecznego. Jest to pierwsze w historii astronomii wykrycie układu planetarnego poza układem Słonecznym”.

Aleksander Wolszczan studia i doktorat uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w trakcie studiów odbył pierwszy zagraniczny staż w Bonn w Niemczech. Na początku stanu wojennego ponownie wyjechał z Polski i rozpoczął pracę w Stanach Zjednoczonych.

Udostępnij:

gregsoft

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiem − dwa =