Śnieżne Boże Narodzenie w wyższych partiach Beskidów

gregsoft26 grudnia, 20194 min

Białe Boże Narodzenie w wyższych partiach Beskidów. Śnieg leży powyżej 800 m n.p.m. Ratownicy GOPR poinformowali, że pogorszyły się warunki na szlakach. Na Babiej Górze pojawiło się zagrożenie lawinowe. Tam śniegu leży ok. 50 cm.

„Intensywne opady śniegu doprowadziły do powstania zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Dotyczy to głównie rejonów, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność i kamienie. Występują warunki typowe dla początku sezonu – duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej” – podali w środowym komunikacie beskidzcy goprowcy.

Ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Dariusz Kubala poinformował, że śnieg w górach leży głównie w wyższych partiach. Na Babiej Górze jest go ok. 50 cm, na Hali Miziowej – 25 cm, a na Przysłopie i Klimczoku – ok. 20 cm. Białego puchu przybywa. Termometry wskazywały w górach -3 st. C. W dolinach jest deszczowo.

„Warunki na szlakach są bardzo trudne. Występują mgły i opady. Na grzbiecie Babiej Góry, w miejscach wywianych, występuje oblodzenie. Zamknięty jest tam szlak żółty. W Beskidach szlaki są w większości nieprzetarte. Widoczność jest ograniczona nawet do 250 m. Nie polecamy spacerów w tych warunkach” – powiedział ratownik dyżurny.

Jeśli ktoś zechce wybrać się w góry, musi odpowiednio się ubrać „na cebulkę”. Niezbędne są solidne buty oraz – w wyższych partiach gór – raki, a także nieprzemakalna kurtka. Na szlakach należy zachować ostrożność szczególnie przy schodzeniu. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”, która jest przydatna, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

Z powrotu zimy cieszyć się mogą narciarze. W środę większość wyciągów wprawdzie nie funkcjonowała, ale śniegu sukcesywnie przybywa. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia ruszył orczyk na Białym Krzyżu w Szczyrku.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Marek Szafrański (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk