Putin: Nord Stream 2 zostanie ukończony z niewielkim opóźnieniem

gregsoft26 grudnia, 20193 min

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja ma statek, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, dzięki czemu jego budowa zostanie zakończona, mimo sankcji USA, jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Informację o wypowiedzi prezydenta Władimira Putina na temat zakończenia budowy Nord Stream 2 podał w środę późnym wieczorem dziennik „Kommiersant” na swojej stronie internetowej.

Putin mówił, że Rosja ma statek do układania rur, który może zastąpić statki szwajcarskie wycofane przez szwajcarsko-holenderską firmę Allseas w celu uniknięcia amerykańskich sankcji. Zdaniem Putina pozwoli to zakończyć budowę gazociągu jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Prezydent USA Donald Trump podpisał niedawno ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld USD. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2, a także rurociąg Turecki Potok dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 93 procentach, do ułożenia pozostaje 160 km rurociągu.

Firma Allseas mogłaby zakończyć układanie rur już w styczniu, teraz jednak Gazprom będzie zmuszony do dokończenia układania rurociągu „samodzielnie” – pisze rosyjski dziennik.

Rosyjski koncern mógłby w tym celu wykorzystać statek „Akademik Czerski”, który układa rury o średnicy do 1,5 m, jest też więc w stanie ułożyć rury dla Nord Stream 2, ponieważ ich maksymalna średnica to 1,4 m – wskazuje gazeta.

(PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Koszyk