Papież: św. Szczepan głosił Chrystusa swoim życiem

gregsoft26 grudnia, 20193 min

Papież Franciszek powiedział w drugi dzień Świąt, obchodzony przez Kościół jako uroczystość świętego Szczepana – pierwszego męczennika, że chrześcijański styl życia to łagodność, odwaga, pokora i braterstwo.

Zwracając się do 25 tysięcy ludzi zebranych w czwartek w południe na placu Świętego Piotra, Franciszek zwrócił uwagę, że „w radosnym klimacie Bożego Narodzenia wspominanie pierwszego chrześcijanina zabitego za wiarę mogłoby wydawać się nie na miejscu”. „Ale właśnie w perspektywie wiary dzisiejsza uroczystość współbrzmi zgodnie z prawdziwym znaczeniem Bożego Narodzenia” – podkreślił.

Papież zaznaczył, że w męczeństwie świętego Szczepana „przemoc została pokonana przez miłość, a śmierć przez życie”. Przypomniał, że męczennik, ukamienowany w Jerozolimie ok. 36 roku, przebaczył swym prześladowcom. „Ten młody sługa Ewangelii potrafił opowiadać o Jezusie słowami, ale przede wszystkim swoim życiem” – mówił Franciszek.

Zachęcił do tego, aby świadectwo świętego Szczepana było wzorem stylu życia ukształtowanego przez Jezusa: „łagodnego i odważnego, pokornego i szlachetnego, bez przemocy, mocnego”. „Uczy on nas głoszenia Chrystusa poprzez gesty braterstwa i ewangelicznej miłości” – wyjaśnił papież.

„Jego świadectwo, osiągające szczyt w męczeństwie, jest źródłem inspiracji dla odnowy naszych wspólnot chrześcijańskich. Są one powołane do tego, by stawały się coraz bardziej misyjne, wszystkie dążące do ewangelizacji, zdecydowane dotrzeć do mężczyzn i kobiet na peryferiach egzystencjalnych i geograficznych, gdzie jest więcej pragnienia nadziei i zbawienia” – tłumaczył Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk