Ochrona Polaków przed Brexitem i kwestia cudzoziemców w Polsce wyzwaniami 2020 roku

gregsoft25 grudnia, 20194 min

„Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałyby wyjechać, tej łatwości nie będą miały” – zaznaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Dodał, że rząd prowadzi działania mające zachęcić do pozostania na polskim rynku pracy.

Przypomniał, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 350 zł i wyniesie 2,6 tys. zł. Oznacza to, że płaca minimalna stanowić będzie 49,7 proc. prognozowanego na 2020 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Wyniesie 17 zł – to wzrost z poziomu 14,70 zł w roku bieżącym.

Wiceszef MRPiPS przypomniał, że od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Stanisław Szwed poinformował, że ministerstwo pracuje także nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Powiedział, że chodzi szczególnie o proceduralne ułatwienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

„Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców” – powiedział Szwed.

Dodał, że zmiany przygotowywane przez resort będą także dotyczyć zabezpieczenia interesów pracodawców.

„Zdarzają się przypadki, że pracodawcy starają się o pracownika z innego kraju, załatwiają całą procedurę, a on przyjeżdża, popracuje jeden dzień i zmienia pracę. Musimy znaleźć na to sposób” – podkreślił. „W przypadku kiedy ten sam pracownik przyjeżdża co roku do jednego pracodawcy, można go zwolnić z całej procedury otrzymania zezwolenia na pracę. To jeden z pomysłów” – wskazał.

Szwed zwrócił uwagę, że Polska zatrudnia ponad 50 proc. obywateli z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE.

Zaznaczył, że za politykę migracyjną, w tym także politykę zatrudnieniową, odpowiada także MSWiA.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Koszyk