31 mln euro w piach? Belgowie mają problem ze zmodernizowanymi pojazdami

gregsoft21 grudnia, 20192 min

Po tym jak Armia belgijska zmodernizowała swoje transportery opancerzone, te stały się praktycznie bezużyteczne. W środku zrobiło się zbyt ciasno, dla większości żołnierzy. Remont 44 transporterów Pandur kosztował 31 mln euro.

Wnętrze pojazdów zmniejszyło się do tego stopnia, że wysokość członków załogi nie może przekraczać 1,7 metra. Średni wzrost mężczyzn w tym kraju wynosi natomiast 1,81 metra, tak więc do zmodernizowanych Pandurów nie może wejść większość belgijskich żołnierzy.

Rezultaty modernizacji, której nadrzędnym celem było – jak głoszono oficjalnie – zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy, nie spotkały się więc z nadmiernym entuzjazmem.

Dowództwo utrzymuje, że dopuszczalna wysokość członków załóg pojazdów pancernych zawsze była ograniczona.

Transportery Pandur kupiono od austriackiego producenta w 1996 r., ale według belgijskiej telewizji VRT musiały zostać przystosowane do potrzeb zagranicznych misji, np. w krajach afrykańskich.

Stwierdzono, że transporter Pandur, mimo, że waży 13 ton, nie ma wystarczającej osłony przed ładunkami wybuchowymi umieszczanymi na drogach, ani klimatyzacji. Zwiększono więc grubość płyty podłogowej i dodano system klimatyzacji, co właśnie stało się przyczyną problemów.

W pojeździe nie tylko jest mniej miejsca, ale utrudniony jest dostęp do pedałów hamulca i gazu, a także do kierownicy. Politycy opozycji określili już modernizację jako „fiasko” i „marnowanie pieniędzy” przez wojsko.

(PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk