Impas w sprawie budżetu. PE zawiesza negocjacje z krajami członkowskimi

gregsoft20 grudnia, 20192 min

Przywódcy grup politycznych w Parlamencie Europejskim podjęli decyzję o zawieszeniu „dużej części” negocjacji z krajami członkowskimi ws. kształtu przyszłego budżetu UE na lata 2021-27. Powodem jest brak postępów w rozmowach między państwami UE w tej kwestii.

„W związku z tym, że Rada (kraje członkowskie – PAP) nie poczyniła postępów w sprawie wniosku dotyczącego wieloletnich ram finansowych (budżetu unijnego – PAP) na lata 2021-2027, przywódcy grup politycznych w Parlamencie Europejskim zdecydowali się zawiesić znaczną część negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE. Zawiesili także rozmowy na temat umów tymczasowych lub częściowych, wskazując, że <nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione>” – poinformował PE.

Szef PE David Sassoli poinformował, że PE jest bardzo rozczarowany brakiem postępów w pracach nad budżetem ze strony rządów państw członkowskich. „Ostatnie propozycje Rady są dalekie od oczekiwań grup politycznych Parlamentu. Jesteśmy gotowi negocjować w duchu konstruktywnego dialogu, ale nie możemy zaakceptować budżetu, który nie jest w stanie spełnić obietnic złożonych obywatelom UE. Dopóki nie nastąpi postęp po stronie Rady, nie możemy kontynuować tych rozmów” – powiedział w piątek.

(PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Koszyk