Na Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci

gregsoft19 grudnia, 20192 min

Na Białorusi wykonano kolejny wyrok śmierci – poinformowały w czwartek niezależne media. Wykonano egzekucję mężczyzny skazanego za brutalne zabójstwo dwóch kobiet.

O wykonaniu wyroku wychodzącą w Bobrujsku gazetę „Kommierczeskij Kurier” poinformowała prokurator, która występowała jako oskarżycielka w procesie.

Wyrok śmierci wobec Alaksandra Asipowicza zapadł w styczniu. Skazany zaskarżył wyrok, ale Sąd Najwyższy odrzucił apelację.

W ubiegłym roku na Białorusi wykonano cztery wyroki śmierci, w tym roku dwa. Oprócz Asipowicza na karę śmierci skazano w 2019 r. na Białorusi jeszcze dwie inne osoby.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i jedynym krajem należącym do Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), w którym nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie wielokrotnie apelowały do władz Białorusi Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk