Jan Paweł II z tytułem doktora kościoła? Ks. Naumowicz: Należy mu się

gregsoft15 grudnia, 20194 min

Doktorzy Kościoła to najwybitniejsi myśliciele nauczania chrześcijańskiego, którzy przyczynili się do ubogacenia tej myśli i są zawsze wyznaczani przez papieży – podkreślił w rozmowie z PAP ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW w Warszawie.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II ogłosił jako doktora Kościoła św. Teresę z Lisieux (św. Teresę od Dzieciątka Jezus), kiedy był w 1997 roku na Światowych Dniach Młodzieży w Paryżu. Papież Benedykt XVI ogłosił dwóch doktorów Kościoła: niemiecką świętą Hildegardę z Bingen i św. Jana z Avili. Natomiast papież Franciszek ogłosił w 2015 roku doktorem Kościoła wybitnego autora ormiańskiego św. Grzegorza z Nareku.

Obecnie jest 33 doktorów Kościoła ogłoszonych przez papieży. Ta lista jest otwarta i do papieża należy ogłoszenie doktora Kościoła, czyli takiej osoby, która ma szczególny wkład w rozwój i ubogacenie myśli chrześcijańskiej” – powiedział ks. prof. Naumowicz.

Ważną sprawą jest, jak zaznaczył ks. prof. Naumowicz, że papież ogłasza patronów Europy. „Papież Paweł VI pierwszym patronem Europy ogłosił św. Benedykta z Nursji, który uczył głównej zasady +Módl się i pracuj+ jako ideał Europy. Później św. Jan Paweł II ogłosił najpierw świętych Cyryla i Metodego w rocznicę ich śmierci, uznając, że Europa to nie tylko Zachód. Ci patroni są znakiem jedności Wschodu i Zachodu Europy, symbolem dwóch płuc Europy. Później ogłosił jeszcze m.in. św. Edytę Stein” – przypomniał.

Doktorzy Kościoła są osobami, które mają szczególny wkład w duchowość Europy, tak jak św. Benedykt, św. Cyryl i Metody. „Uważam, że św. Jan Paweł II także ma olbrzymi wkład, z jednej strony w nauczanie chrześcijańskie, a z drugiej strony w podtrzymywanie kultury i ducha Europy, podtrzymywanie tradycji europejskiej. I dlatego jak najbardziej zasługuje na to, żeby był patronem Europy. Był tak długo papieżem w czasie bardzo ważnym i był pierwszym papieżem, który łączył Wschód i Zachód, który obudził ducha Europy. Sądzę, że jak najbardziej ten tytuł doktora Kościoła i patrona Europy mu się należy” – powiedział ks. prof. Naumowicz.

Zapytany, czy przy nadaniu tytułu doktora Kościoła i patrona Europy wymagane są jakieś specjalne procedury, ks. prof. Naumowicz odpowiedział, że „jest to autonomiczna decyzja papieża„.

/PAP/Autor: Stanisław Karnacewicz/Fot. Pixabay.com

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk