Muzeum Pamięci Sybiru coraz bliżej. Dyrektor odebrał klucze

gregsoft9 grudnia, 20193 min

W poniedziałek oficjalnie oddano do użytku budynek Muzeum Pamięci Sybiru. Władze instytucji otrzymały klucze do siedziby. Planowane otwarcie muzeum ma się odbyć we wrześniu 2021 roku – zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Muzeum, powołane 1 stycznia 2017 r., działa w tymczasowej siedzibie – docelowa powstaje w starych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku. Na razie do użytku został oddany budynek, teraz we wnętrzach zostanie zainstalowana wystawa stała. Otwarcie ma nastąpić w 2021 roku, w rocznice agresji sowieckiej na Polskę.

„Życzę, żeby (…) ta symbolika, która wyrasta z tych murów, z tej wystawy była prawdziwym memento dla najmłodszych pokoleń” – dodał Truskolaski przekazując pęk kluczy dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciechowi Śleszyńskiemu.

Śleszyński oprowadzając dziennikarzy po budynku powiedział, że samo miejsce „krzyczy”, bo to właśnie stąd były odprawiane pociągi na Wschód. Dodał, że siłą muzeum będą relacje wywiezionych, „to oni mają prowadzić zwiedzających przez wystawę”.

Budowa siedziby trwała 18 miesięcy, a muzeum jako instytucja działa niemal trzy lata. Jest finansowane ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego to koszt ok. 37 mln zł, z tego ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.

(PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk