Czym jest resurs wózka widłowego? Dlaczego jest tak ważny? Które maszyny powinny go posiadać? I co jest potrzebne, aby został prawidłowo wyliczony? Na każdym posiadaczu wózka widłowego spoczywają konkretne obowiązki, o których powinien pamiętać, jeśli chce uniknąć kar ze strony Urzędu Dozoru Technicznego. Jak wygląda ta kwestia w przypadku resursu wózków widłowych? Wszystko, co musisz wiedzieć, przeczytasz w poniższym artykule.
Czym jest resurs wózka widłowego? Dlaczego to takie ważne?
Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie, które stawia przed sobą większość czytelników – czyli czym właściwie jest resurs?
Resurs wózka widłowego to wyliczany na podstawie indywidualnych czynników konkretnego urządzenia, przewidywany i szacowany okres dalszej zdolności do pracy maszyny. Pojęcie resursu wprowadzono w celu:
- ujednolicenia standardów oceny stanu technicznego urządzeń,
- zmobilizowania właścicieli urządzeń do regularnych kontroli i sprawdzania stanu posiadanych maszyn,
- podniesienia bezpieczeństwa jazdy i obsługi wózków widłowych,
- a także zapewnienie nabywcom wózków widłowych używanych rzetelnego i wiarygodnego źródła informacji o rzeczywistym stanie technicznym kupowanych pojazdów.
Resurs wózków widłowych to wymagany i niezbędny dokument, który musi posiadać każdy zarejestrowany w UDT widlak, będący w użyciu.
Przepisy dotyczące resursu
Jakie przepisy nakładają na właścicieli wózków konieczność zadbania o ustalenie resursu dla wózka widłowego oraz wskazują na dokładne wytyczne tychże założeń? Pojęcie resursu zostało wskazane w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30. października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego. Cytując paragraf 2 dokumentu: resurs to parametry graniczne stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego, określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.
Dla jakich pojazdów oblicza się resurs?
Dokumentacja resurs odnosi się do tradycyjnych wózków widłowych, ale nie tylko. Z przepisów wynika, że resurs powinien być wyliczany między innymi dla:
- wózków jezdniowych podnośnikowych czołowych,
- wózków widłowych wysokiego składowania,
- podestów ruchomych oraz platform roboczych,
- a także różnego typu dźwigi, dźwigniki oraz przenośniki z napędem mechanicznym.
Resurs wózków widłowych – czy jest obowiązkowy?
Tak. Resurs jest obowiązkowy dla wszystkich urządzeń podlegających pod kategorię urządzeń transportu bliskiego (w tym tych wskazanych powyżej).
Jakie dane są potrzebne do obliczenia resursu wózka widłowego?
Prawidłowa ocena stanu technicznego urządzenia transportu bliskiego możliwa jest jedynie poprzez zastosowanie jak najdokładniejszej analizy na podstawie rzeczywistych, faktycznych danych. A jakie dane bierze się pod uwagę podczas obliczania resursu wózków widłowych?
- dane techniczne pojazdu,
- liczbę przepracowanych motogodzin,
- stan techniczny pojazdu ogólny oraz jego poszczególnych elementów i układów,
- dotychczasowe warunki eksploatacji (np. to czy wózek widłowy pracował na zewnątrz czy wewnątrz budynków),
- wymienione części zamienne w pojeździe oraz dokonane naprawy,
- dokumentację: książkę eksploatacji, dziennik konserwacji.
Przydać mogą się wszystkie istotne informacje dotyczące napraw, wymiany elementów, zmian w konstrukcji czy wprowadzania wszelkich udogodnień (np. zabudowy kabiny wózka widłowego) ale także negatywnych sytuacji, jak ewentualne wypadki, uszkodzenia itd.
Jak obliczyć resurs wózka widłowego?
Do obliczenia resursu wózków widłowych konieczne jest zastosowanie specjalnych wzorów. Aby wyliczony resurs wózka widłowego był poprawny najlepiej, gdy zadbają o to profesjonaliści. Zazwyczaj zadanie to poleca się zatem pracownikom serwisu wózków widłowych, z którym ma się podpisaną umowę.
Resurs może wyliczyć także posiadający uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego – konserwator wózków widłowych. Ważne jednak, aby posiadał on nie tylko wiedzę na ten temat, ale także, aby jego uprawnienia były ważne w trakcie sporządzania dokumentu.
Resurs wózka widłowego – co ile?
Co jaki czas należy wyliczać resurs dla wózków jezdniowych unoszących? Resurs nie jest wyliczany na zawsze, ale posiada konkretny termin ważności, który wskazuje na zdolność pojazdu do eksploatacji. Okres ten jest wyliczanyindywidualnie, dlatego dla każdego urządzenia może być nieco inny, a gdy maszyna osiągnie już resurs należy wykonać przegląd specjalny i nowe wyliczenia.
Resurs – podsumowanie
Jeśli jesteś właścicielem urządzenia transportu bliskiego, pamiętaj iż każdy posiadany przez Ciebie wózek widłowy musi obowiązkowo posiadać wyliczony ważny resurs, a w przypadku, gdy jego okres upłynie, Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, by w pojeździe został przeprowadzony przegląd specjalny. Prognozowany okres zdolności użytkowej urządzeń transportu bliskiego pomaga zachować urządzenia w dobrym technicznie stanie i stanowi gwarancję bezpieczeństwa podczas eksploatacji wózka widłowego.