Sesja plenarna Konferencji COP28 – oświadczenie Prezydenta RP

Magdalena Targańska1 grudnia, 20236 min

Szanowni Państwo!

Serdecznie gratuluję Zjednoczonym Emiratom Arabskim goszczenia 28. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Cieszę się, że kolejny raz mogę przemawiać do tak szacownego grona.

Zmiany klimatyczne postępują niepokojąco szybko. Stanowią wyzwanie o charakterze uniwersalnym i dlatego cała społeczność międzynarodowa powinna stawiać mu czoła solidarnie, racjonalnie i w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

Nadal jednak zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu, który jest meritum nadającym środkom reagowania na zagrożenia klimatyczne sens.

Powtarzałem to nie raz i będę powtarzał dalej – w procesie przemian energetycznych i emisyjnych człowiek i jego potrzeby powinny być traktowane priorytetowo.

To ludzka teraźniejszość i przyszłość, zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt powinny znaleźć się w centrum kształtowania każdej polityki klimatycznej. Takie modus operandi wypracowaliśmy na COP24 i zachęcam do jego konsekwentnego stosowania, we wszystkich działaniach na rzecz klimatu, zgodnie z Katowice Rulebook.

Zbyt szybkie wycofywanie paliw kopalnych generuje nadmierne obciążenia dla społeczeństw. Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych kosztów transformacji energetycznej. By była ona sprawiedliwa, nie może uderzać w ich jakość życia. Pamiętajmy o tym, realizując proces przechodzenia gospodarek z surowców energetycznych na wydajne i niskoemisyjne źródła, aby był on rozsądny i racjonalny.

Rząd mojego kraju podchodzi do celów klimatycznych z pełną powagą, z sukcesem implementując rozwiązania wspierające obywateli, np. w zakresie fotowoltaiki czy technologii odzysku ciepła. Rozwijamy także farmy wiatrowe – pod względem nakładów inwestycyjnych w energetykę wiatrową zajęliśmy w ubiegłym roku 3. miejsce w Unii Europejskiej. Podejmujemy także intensywne kroki w kierunku zbudowania stabilnej energetyki atomowej, która zapewni Polsce tak bardzo pożądane bezpieczeństwo energetyczne i przybliży nasz kraj do neutralności klimatycznej.

Ale przeciwdziałanie zmianom klimatu obejmuje nie tylko sprawiedliwą transformację energetyczną. To także ochrona przyrody, na której powinniśmy bardziej się koncentrować.

Globalne ocieplenie ma bowiem wpływ nie tylko na człowieka, ale także zasoby środowiska. Dlatego misji zachowania środowiska naturalnego należy nadać mocny impuls, by stała się ona międzynarodowym priorytetem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Różnorodność biologiczna odgrywa bardzo ważną rolę w mitygacji zmian klimatu. Przyroda może nam pomóc, jeśli my pomożemy jej. Konieczne pozostaje jednak świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami, np. dzięki efektywnemu stosowaniu inżynierii ekologicznej, co w moim kraju z powodzeniem robimy.

Bogactwo polskich zasobów przyrodniczych nie tylko zachowujemy, ale i pomnażamy.

Ekosystemy wymagają pielęgnacji i aktywnych działań stojących pod znakiem wzmacniania ich potencjału „klimatycznego”, także z myślą o przyszłych pokoleniach. Mając to na uwadze, w Polsce realizujemy szereg inicjatyw w celu utrzymania stabilności lasów. Wdrożyliśmy projekty małej retencji i przeciwdziałania erozji gleb. Jesteśmy pionierami stymulowania ekosystemu leśnego do intensyfikacji procesów przyrodniczych skutkujących większym pochłanianiem dwutlenku węgla. Naśladowanie natury w realizowaniu przez nią jej roli jest bowiem potrzebne. O tym trzeba pamiętać.

Na koniec chcę przekazać jasny komunikat: współpracujmy, czerpmy nawzajem ze swoich doświadczeń, dostarczajmy rozwiązania pro–klimatyczne, pamiętając zarówno o ambitnych celach, jak i trosce o poszanowanie godności i jakości życia wszystkich ludzi.

Niech te działania udowodnią, że sprawiedliwa i zielona transformacja, jest jak najbardziej możliwa. Bo planeta, na której żyjemy, pozostaje naszym wspólnym dziedzictwem wymagającym szczególnej troski.

Dziękuję!

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk