Panie Premierze, gratuluję i bardzo się cieszę. Dopełniamy politycznego i historycznego konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez ugrupowanie, obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne.
Patrzę na Pana Premiera i na obecnych tutaj Panie i Panów Ministrów z radością. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze – w większości Państwa znam. Ale nie znam większości Państwa jako ministrów. Znam Państwa jako ekspertów, jako ludzi, którzy do tej pory pracowali w drugiej linii, merytorycznie, wykonując powierzone im zadania.
Dzisiaj podejmujecie Państwo – obok zakresu merytorycznego – także i niezwykle odpowiedzialne polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw. Dziękuję za to z całego serca. To niezwykle ważne. Jest jeszcze drugi element, który ogromnie mnie cieszy: ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie. Muszę powiedzieć, że jestem tym zbudowany. Ogromnie się ucieszyłem tą propozycją Pana Premiera, kiedy mi ją przekazał, że tyle kobiet – rekord w dotychczasowej historii Rzeczypospolitej po 1989 roku – będzie stanowiło rząd Rzeczypospolitej Polskiej i zajmie tak niezwykle odpowiedzialne, ważne stanowiska. Wierzę w to, że jest to przełom.
Bardzo często słyszeliśmy do tej pory, że w wielu miejscach naszego kraju na odpowiedzialnych stanowiskach jest niedoreprezentacja kobiet, że jest ich za mało. Nie ukrywam, że zawsze podzielałem to stanowisko. Uważam, że panie – ze względu na swoje umiejętności i zdolności – są predystynowane do tego, by zajmować najwyższe i najbardziej odpowiedzialne stanowiska. Cieszę się, że teraz tak jest.
I drugi element, także bardzo ważny dla mnie: to bardzo młody gabinet, Panie Premierze. Średnia wieku – jak patrzę na Panie i Panów Ministrów – zdecydowanie poniżej mojego. Cieszy mnie to. To dobrze. Jest taki czas wielkich wyzwań dzisiaj przed nami – i tutaj, w Europie, i w Polsce, i na świecie – że powinny one być podjęte przez ludzi energicznych, dynamicznych, którzy młodymi oczyma patrzą na otaczającą nas rzeczywistość, a jednocześnie nie boją się podejmować wyzwań i mają doświadczenie. Wszyscy Państwo macie doświadczenie, macie umiejętności, które zostały już wielokrotnie sprawdzone.
Wiecie znakomicie, w jak trudnych czasach jesteśmy dzisiaj: wojna za naszą granicą na Ukrainie, wojna na Bliskim Wschodzie, zmiany ustrojowe, o których głośno mówi się w Unii Europejskiej, wiele niepokojów, wiele wyzwań gospodarczych, transformacja energetyczna, która rozpoczyna się właśnie w naszym kraju. Nowa era – można powiedzieć – w polskiej energetyce, jaką jest era atomowa. To wszystko razem stanowi ogromne wyzwania. Także potężny rozwój infrastrukturalny Polski, który rozpoczęliście Państwo przed kilkoma laty, a który w tej chwili trwa i który się rozpędza. To są wszystko wyzwania, którym trzeba podołać. To są wyzwania, które trzeba nie tylko nadal realizować, ale to są wyzwania, które także i wymagają nowego napędu. Cieszę się, że Państwo je podejmujecie.
One mają wymiar historyczny. Zarówno budowa elektrowni atomowych w Polsce, kompletna zmiana w naszym systemie energetycznym i miksie energetycznym, wyzwanie, które zmieni w sposób istotny najprawdopodobniej w ogóle oblicze również i polskiej gospodarki, biorąc pod uwagę wszystko to, co jest z nim związane: rozwój infrastruktury, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, wszystkie wyzwania komunikacyjne, logistyczne, które są z tym związane. To ogromnie ważne przedsięwzięcie. Ale jednocześnie wyznaczające nam zupełnie nową pozycję na europejskiej, a – wierzę w to – także i globalnej skali, lidze, tych, u których prowadzone jest cargo, u których następuje obrót towarów, u których następuje również i dyslokacja pasażerów we wszystkich kierunkach. Jeden – wierzę w to głęboko – z najważniejszych, najbardziej liczących się portów lotniczych na świecie.
Szanowni Państwo!
Także i idące za tym ogromne zmiany w naszym kraju. Potrzebujemy nowych impulsów. One są realizowane. Ale my wiemy o tym, jakie są ambicje naszego społeczeństwa. Ludzie chcą być dynamiczni, ludzie chcą żyć wygodniej, ludzie chcą lepiej zarabiać – to są wszystko zrozumiałe i oczywiste oczekiwania. Trzeba im sprostać. A jednocześnie w sposób zrównoważony rozwijać kraj. Po pierwsze – przez postulat zrównoważonego rozwoju związany z ochroną środowiska, klimatu, a więc właśnie kwestiami energetycznymi. Ale z drugiej strony – także i infrastrukturalnymi, gospodarczymi, relokowaniem biznesu, wzmacnianiem, ekspansją zagraniczną, a jednocześnie mądrą odpowiedzią na wyzwania także i ustrojowe, które stawia dzisiaj przed nami uczestnictwo we wspólnocie europejskiej. To wszystko niezwykle ważne.
Dziękuję, że Państwo tych zadań się podejmujecie. Panie Premierze, Panie i Panowie Ministrowie, życzę powodzenia. Wierzę w to, że poradzicie sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Pan Premier prowadzi w tej chwili negocjacje związane z poparciem dla tego gabinetu. Życzę Panu Premierowi w tym zakresie wszelkiego powodzenia. Państwu – również w realizacji zadań dla Rzeczypospolitej i dla nas wszystkich. Powodzenia!
Źródło: prezydent.pl
One comment
PI Grembowicz
28 listopada, 2023 at 12:49 pm
Lewica – komuna – esbecja – socyaliści – PRL bis – inna agentura – net/red media + kreml sputnik russ media KGB plac czerwony putinizm ZSRR bis + UE Zachód Europa… wszyscy wściekli.
Real Life of Politik