To są bardzo duże zmiany, które dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej, czyli tam, gdzie pacjenci najczęściej trafiają. Od 1 listopada te zmiany nastąpiły. Podstawowa opieka zdrowotna otrzymała nowe kompetencje – mówił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Od 1 listopada zmieniły się przepisy w obszarze ochrony zdrowia. Zmiany dotyczą m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, refundacji leków, bezpłatnej cytologii i mammografii. Lekarze POZ będą mogli zlecać dodatkowe badania, a z rozszerzonego zakresu świadczeń skorzysta większa liczba pacjentów.
– To są bardzo duże zmiany, które dotyczą podstawowej opieki zdrowotnej, czyli tam, gdzie pacjenci najczęściej trafiają. Od 1 listopada te zmiany nastąpiły. Podstawowa opieka zdrowotna otrzymała nowe kompetencje. To jest tak zwana opieka koordynowana, która już od pewnego czasu funkcjonuje u naszych lekarzy rodzinnych i obejmuje głównie choroby kardiologiczne, stan przedcukrzycowy i cukrzycę, choroby płuc, nadczynność i niedoczynność tarczycy, ale także od 1 listopada doszła nowa specjalizacja. Mówimy tutaj o przewlekłej chorobie nerek i ta opieka skoordynowana także obejmuje pacjentów, którzy mogą cierpieć na takie schorzenia – podkreślił Waldemar Kraska.
Od 1 listopada – jak wskazał gość Radia Maryja – lekarz rodzinny może zlecić więcej badań, które dotyczą diagnostyki alergicznej. Dodał, że w tej chwili alergia nie dotyczy tylko młodych ludzi, ale także osób starszych.
– Szybsza diagnostyka będzie powodowała, że nie będziemy musieli czekać w kolejce do lekarzy specjalistów, a także przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię. (…) W tej chwili lekarz rodzinny dostaje narzędzie w postaci możliwości wykonania pierwszych badań (…) i na podstawie tych badań już będzie wiadomo czy trzeba pacjenta dalej diagnozować i wdrożyć jakieś leczenie – zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.
Wskazał również, że w poradniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą prowadzone teleporady.
– Nocna i świąteczna opieka zdrowotna dostaje nowe narzędzie. Będziemy mogli od lekarza, który tam pracuje uzyskać teleporadę. Drugą ważną rzeczą jest to, że lekarz, który pracuje w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, będzie mógł nie tylko nas badać i wystawić leki, ale także, jeżeli ma wątpliwości w postawieniu diagnozy, wykonać pewne badania laboratoryjne. Tego wcześniej nie było. Lekarz będzie mógł skierować nas na badania laboratoryjne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. To także odciąży szpitalne oddziały ratunkowe – podkreślił Waldemar Kraska.
🤔 Gdzie do lekarza w nocy, w weekend lub w święta?👇
👨⚕️ Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna:
🔴 Od pn-pt w godz. 18:00-8:00
🔴 Całodobowo w #weekend i święta.☎️ Teleplatforma Pierwszego Kontaktu ➡️ 800 137 200
ℹ️ PORADNIK ⤵️https://t.co/42qa32xpbe pic.twitter.com/nfcopOZFIC
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) October 27, 2023
Od 1 listopada – jak mówił wiceminister – wprowadzono zmianę w lekach refundowanych. Recepty na leki zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający będzie można wystawiać tylko w wersji elektronicznej.
– Widzimy, że są to leki nadużywane nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Chcemy, aby lekarz, który wystawia taką receptę, mógł wiedzieć, czy pacjent nie otrzymał takich leków wcześniej od innego lekarza i tych leków nie nadużywa – zaznaczył gość Radia Maryja.
Całą rozmowę z wiceministrem Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].
Źródło: radiomaryja.pl
2 comments
Paweł Kopeć
4 listopada, 2023 at 10:07 am
W końcu realna i ozdrowieńcza prywatyzacja?
PI Grembowicz
4 listopada, 2023 at 10:07 am
1 listopada… źle to wróży…