Prezydent: Warszawa zasługuje na odbudowę kompleksu Pałacu Saskiego

Magdalena Targańska12 października, 202315 min

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystości ogłoszenia wyników konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

– Jest to czas, o którym mogę śmiało powiedzieć, że jest czasem najwyższym, by Warszawa, warszawiacy, Polska ten stary fragment stolicy na nowo odzyskali, z zachowaniem wielkiej elegancji, klasy, wpisany w historię, a jednocześnie w rozwijającą się w sposób bardzo nowoczesny Warszawę – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Warszawę i Polskę stać dzisiaj na zrealizowanie tego projektu, choćby był najbardziej spektakularny. – Jesteśmy w stanie to zrobić nie tylko od strony intelektualnej, ale także finansowej – mówił.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Warszawa i warszawiacy na to zasługują, na ten ostatni symboliczny element odbudowy Warszawy ze zniszczeń II wojny światowej – akcentował Prezydent.

Prezydent przypomniał, że idea odbudowy kompleksu wróciła z pełną siłą w czasach, gdy Prezydentem Warszawy był prof. Lech Kaczyński. – Chciał przywrócić Warszawie, swojej Warszawie te obiekty – mówił.

Zwycięzcą konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie została pracownia WXCA Group sp. z o.o. Ogłoszenie wyników odbyło się w siedzibie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie to symboliczne zakończenie powojennej odbudowy Warszawy – miasta, które w wyniku drugiej wojny światowej zniknęło z powierzchni ziemi.

Zgodnie z ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego z dn. 31 sierpnia 1939 r. Wyzwaniem jest m.in. konieczność dostosowania historycznych gmachów do zupełnie nowych funkcji, jakie mają pełnić, oraz do współczesnych standardów (m.in. technicznych, bezpieczeństwa, dostępności).

Międzynarodowy konkurs architektoniczno–urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu został ogłoszony w marcu 2023 r.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił deklarację o restytucji Pałacu Saskiego jako trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego Narodu. Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie była prezydencką inicjatywą. Andrzej Duda podpisał ją 15 sierpnia 2021 r.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk