Wolność płacenia gotówką

Magdalena Targańska22 lipca, 20234 min

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. To oznacza, że konsumenci mogą nadal bez ograniczeń płacić gotówką, a limit dla przedsiębiorców pozostaje bez zmian. Od początku postulowało to Ministerstwo Sprawiedliwości. 

– Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo płatności. Dlatego będziemy bronić gotówki, będziemy bronić bezpieczeństwa i wolności obywateli – zapowiadał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zwłaszcza dziś, w dobie toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny, obrót gotówkowy powinien być wolny od ograniczeń. Jednak nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych przewidywała ograniczenie płatności gotówkowych. W przypadku przedsiębiorców ten próg miał wynosić 8 tys. zł (obecnie jest to 15 tys. zł). Natomiast osoby prywatne (w transakcjach z przedsiębiorcami) obowiązywał próg 20 tys. zł. Przepisy wprowadzające te limity miały obowiązywać już od 2023 r. Jednak zmianom od początku stanowczo sprzeciwiało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Ograniczenie konsumentom prawa do anonimowości przy dokonywaniu zakupów byłoby bowiem ograniczeniem wolności jednostki i zagrożeniem gwarancji praw obywatelskich.

– Dostęp do gotówki zapewnia bezpieczeństwo obywatelom, którzy mogą kupić towary, zapłacić za usługi, bez konieczności zakładania konta czy korzystania z karty płatniczej – przypominał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Pomagamy małym i średnim przedsiębiorcom, a przede wszystkim gwarantujemy bezpieczeństwo finansowe konsumentom – podkreślał szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Sławecki.

W świetle danych w Unii Europejskiej 30 mln osób dorosłych nie posiada konta bankowego, a płatności gotówkowe stanowią 78 proc. wszystkich przeprowadzanych transakcji. Ograniczenie płatności gotówkowych, w przypadku ataku cyfrowego lub awarii systemów elektronicznych, może spowodować poważne zakłócenia w gospodarce i życiu społecznym.

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości najpierw udało się zablokować ograniczenia na rok. A podpisana właśnie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa zupełnie eliminuje planowane ograniczenia.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk