Zdaniem 44 procent badanych obecność w Unii nie ogranicza zbytnio suwerenności, niezależności Polski (spadek o 11 pkt proc. w porównaniu z 2022 rokiem), a 45 procent jest przeciwnego zdania (wzrost o 12 pkt proc.) – wynika z sondażu CBOS.
Jednak aż 85 proc. badanych jest zwolennikami członkostwa Polski w Unii Europejskie, a tylko 10 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy.
Przy okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, która przypadła 1 maja tego roku CBOS spytał Polaków o ich opinie dotyczące integracji europejskiej.
Badani byli też pytani, czy popierają wycofanie się przez Polskę z części zmian w sądownictwie, tak aby możliwe było uruchomienie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 63 procent opowiedziało się za takim rozwiązaniem (36 proc. wybrało opcję „zdecydowanie tak”, 27 proc. „raczej tak), co oznacza spadek o 4 pkt proc. 16 procent badanych (wzrost o 4 pkt proc.) sprzeciwia się tym ustępstwom.
CBOS zapytał także Polaków, kto, przede wszystkim, ponosi odpowiedzialność za blokowanie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 23 procent badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, 21 procent na ugrupowanie Zbigniewa Ziobry (w badaniu jeszcze jako Solidarna Polska, obecnie Suwerenna Polska), po 16 procent uzyskały Unia Europejska i opozycja, a 1 procent badanych odpowiedzialność przypisuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. 23 procent badanych wybrało opcję „trudno powiedzieć”.
Źródło: PAP, forsal.pl